Młodzi technicy budownictwa wyjechali na staż zagraniczny

W poniedziałkowy poranek (7.11.2016 r.) 20 uczniów z klas 2TB i 3TB wyjechało do Frankfurtu nad Odrą, by realizować praktykę zawodową. Działanie to jest realizowane w ramach projektu ,,Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego" w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014 - 2020 (POWER), współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Realizacja projektu opiera się na zasadach programu Erasmus +. Jego tytuł to ,,Mobilni zawodowcy z ZSP w Kościanie – aktywnymi uczestnikami europejskiego rynku pracy”.

Wyjazd poprzedziły intensywne przygotowania, podczas których uczniowie brali udział w zajęciach z języka niemieckiego, geografii i historii Niemiec. Zostali także przygotowani do praktyki pod względem psychologicznym. Było to połączone z dużym wysiłkiem, gdyż zajęcia odbywały się popołudniami i w soboty.

Koordynatorzy projektu dwukrotnie spotkali się z uczestnikami praktyk i ich rodzicami, aby szczegółowo omówić kwestie związane z wyjazdem, podpisać umowy i … wypłacić kieszonkowe.

Dokonano także wyboru odzieży roboczej, brano miarę i dopasowywano każdy element stroju. Wszak elegancja, to rzecz ważna. Każdy z uczestników otrzymał też wyprawkę, składającą się z materiałów papierniczych i kreślarskich.

W końcu nadszedł dzień, kiedy wyposażeni w biało – błękitne stroje robocze, słowniki i przewodniki turystyczne nasi młodzi stażyści zajęli miejsca w autokarze i wyruszyli do Frankfurtu. Tam, w ośrodku szkoleniowym Zakładu Promowania Kształcenia Zawodowego Związku Przemysłu Budowlanego Berlina i Brandenburgii (Berufsförderungswerk e.V.des Bauindustrieverbandes Berlin-Brandenburg e.V: BFW ) zdobywać będą umiejętności wznoszenia murów w historycznych wiązaniach: gotyckim, śląskim i holenderskim. Fachową wiedzę przekazywać będzie nauczyciel z frankfurckiego ośrodka, oczywiście w języku niemieckim.

Trzymamy kciuki za naszych stażystów!

Koordynatorki projektu – Karolina Brzozowska i Romana Woroch, wraz z całą społecznością szkolną