Szkolny Dzień Przedsiębiorczości

Z okazji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości 27 października 2015 roku odbyło się w naszej szkole ciekawe wydarzenie -  Dzień Przedsiębiorczości.
Światowy Tydzień organizowany jest od 2008 r., a do jego celów należy kształtowanie postaw przedsiębiorczych wśród młodzieży, ułatwienie zaistnienia na rynku pracy oraz poznanie „za” i „przeciw”  prowadzenia działalności gospodarczej. To ruch społeczny na rzecz przedsiębiorczości.
ZSP uczestniczy w tym projekcie od początku jego istnienia i co roku zaprasza organizacje samorządowe, instytucje i urzędy oraz przedsiębiorców, aby podzielili się swoją wiedzą, a przede wszystkim doświadczeniem z młodymi ludźmi. Tak też było 27 października, kiedy do naszej szkoły dotarli przedstawiciele instytucji rynku pracy i osoby prowadzące własne firmy. Młodzież zadawała pytania, a nasi goście odpowiadali na nie, wyjaśniając kwestie i problemy związane z działalnością gospodarczą.
Uczniowie zadawali wiele pytań dotyczących zakładania firmy, jej prowadzenia i związanych  z tym procedur. Pod koniec spotkania wszyscy zaproszeni goście zostali poproszeni o krótką refleksję, radę, odpowiedź na pytanie- czy przedsiębiorcą trzeba się urodzić?
Nie było na nie jednoznacznej odpowiedzi, jednak większość stwierdziła, że od naszej postawy zależy sukces w działaniu.
W wydarzeniu uczestniczyli: Wicestarosta Kościański Stefan Stachowiak, Dyrektor Urzędu Pracy w Kościanie pani Ewa Beba, przedstawiciel Urzędu Skarbowego pan Jacek Olejniczak, przedstawiciele Banku PKO BP SA panowie: Robert Ruszkowski i Jarosław Szydłowski, pani Marta Grześkowiak właścicielka SPA dla PSA SALONU PIELĘGNACJI PSÓW I KOTÓW, pan Jakub Pawlak właściciel Warsztatu Kowalsko-Ślusarskiego,  pani Ilona Kaczor, która reprezentowała Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe pana Zamelczyka,  pan Jerzy Stachowiak właściciel Wytwórni  Lodów WSG, pan Jerzy Szyguła właściciel biura rachunkowego,  pani Sylwia Pachołek, doradca biznesowy Banku Zachodniego WBK S.A. Oddział II oraz pan Karol Pawlak właściciel Firmy Budowlanej.
W spotkaniu udział wzięły także: Dyrektor Szkoły Małgorzata Durek oraz Wicedyrektorzy  Grażyna Jankowska i Anna Ruszkiewicz.
Spotkanie zostało pozytywnie odebrane przez młodzież naszej szkoły. Była to ciekawa lekcja ekonomii i przedsiębiorczości.
    Wydarzenie przygotowane zostało przez  Alicję Kopienkę – doradcę zawodowego naszej szkoły,  Beatę Witiuk i Walentynę Zep – nauczycielki przedmiotów ekonomicznych i podstaw przedsiębiorczości. Spotkanie prowadzili Kuba Neuman i Daria Galant.
Organizatorzy Dnia Przedsiębiorczości serdecznie dziękują przybyłym na spotkanie gościom oraz młodzieży naszej szkoły.
Walentyna Zep