W poszukiwaniu śladów meteorytu

22 października 2015 r. grupa uczniów z klas: 2 h/k, 4 TE i 4 TGa, wraz z nauczycielami , wybrała się na wyprawę poszukiwawczą w okolice Poznania. Celem ekspedycji było znalezienie i obejrzenie kraterów powstałych w wyniku upadku meteorytu. Zadanie zostało wykonane.
Grupa siedmiu kraterów położona jest na południowym stoku Góry Moraskiej, około 0,5 km na zachód od byłej wsi Morasko. Teren ten (ok. 55 hektarów) uznano w 1976 roku za rezerwat przyrody. Nosi nazwę Meteoryt Morasko. Kratery powstały w wyniku uderzenia w ziemię odłamków dużego meteorytu żelaznego (tzw. syderytu), należącego prawdopodobnie do roju Perseidów, z którym Ziemia spotyka się w połowie sierpnia każdego roku. Okazuje się, że moraskie kratery to jedno z największych na Ziemi skupisk tego rodzaju obiektów pod względem wielkości i liczby. Największy ma średnicę około 60 m i głębokość dochodzącą do 11,5 m!
Oprócz walorów „kosmicznych” i krajobrazowych  Meteoryt Morasko to także zabytek przyrodniczy wysokiej klasy.

W rolę głównego przewodnika po rezerwacie przyrody Meteoryt Morasko wcielił się ksiądz Jakub Turek.  Uczniowie mieli okazję sprawdzić wielkość kraterów oraz poznać wiele cennych informacji na temat pochodzenia meteorytów, budowy oraz historii ich poszukiwań. Wyprawa została zorganizowana przez nauczycieli – Izabelę Konieczną i Zytę Jaśniak.

 

powrót Drukuj