Dzień Przedsiębiorczości 2016

16 listopada  w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości odbył się w naszej szkole Dzień  Przedsiębiorczości. Hasło przewodnie tegorocznej IX Edycji to „Biznes jest dobry”. Włączając się w ten międzynarodowy projekt promujący świadomy rozwój, aktywną postawę wobec życia i podejmowanie biznesowych inicjatyw, młodzież naszej szkoły uczestniczy w spotkaniach z przedstawicielami lokalnego biznesu.

Udział w takich zebraniach daje młodym ludziom szansę poznania  rynku pracy, zaplanowania dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej, pozyskania wiedzy o problemach związanych z prowadzeniem  działalności gospodarczej  bezpośrednio u przedsiębiorców, a także podyskutowania o wadach i zaletach prowadzenia własnej firmy. Takie sympozjum to również  wspaniała okazja, by przekonać się, że przedsiębiorczość to umiejętność kreowania i zaspokajania potrzeb swoich i innych, wykorzystywania szans, które pojawiają się w makro i mikrootoczeniu, a zarazem najważniejsza forma aktywności człowieka, który zmienia świat i otaczającą go rzeczywistość. Korzyści są jednak obopólne, ponieważ dla uczestniczących w konferencji firm spotkanie z młodymi ludźmi jest doskonałą okazją do podzielenia się wiedzą i doświadczeniem zawodowym, ale też możliwością promocji swego przedsiębiorstwa w środowisku lokalnym.
Dzisiejsze spotkanie składało się z czterech bloków tematycznych, w ramach których uczniowie zadali gościom wiele pytań. Bloki te to: „Początki firmy”, „Prowadzenie działalności gospodarczej”, „Zarządzanie i kierowanie firmą” oraz „Plusy i minusy prowadzenia działalności gospodarczej”.  Przedstawiciele instytucji, przedsiębiorstw i sami przedsiębiorcy dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem, interesująco i obrazowo odpowiadając na zadawane przez młodzież pytania.
Spotkanie zakończyło się refleksjami każdego z gości dotyczącymi ostatniego tego dnia  pytania: Co jest najważniejsze, by zaistnieć na rynku?

W spotkaniu udział wzięli Starosta Kościański Bernard Turski i Wicestarosta Stefan Stachowiak oraz przedstawiciele Urzędu Pracy, Urzędu Skarbowego,  Ośrodka Wspierania Przedsiębiorczości, banków oraz przedsiębiorcy.

Do zobaczenia za rok…

Spotkanie przygotowały: Walentyna Zep, Alicja Kopienka, Joanna Federowicz – Woźniak i Beata Witiuk.
                                                                        Opracowała: Beata Witiuk