Konkurs kulinarny „Pieczarka ma moc”

Uczeń klasy 3 fkG,  - Dominik Barszczewski, uczący się w zawodzie kucharz, brał udział w konkursie kulinarnym „Pieczarka ma moc”, gdzie zajął III miejsce.

Dominik odbywa praktyczną naukę zawodu w restauracji NOVOPOLSKA w Kościanie, gdzie zdobywa cenne doświadczenie w nowatorskiej sztuce kulinarnej.

Konkurs organizowany był dla uczniów klas gastronomicznych z Wielkopolski i jego motywem przewodnim było danie z pieczarką. Przepis miał zawierać precyzyjnie określoną listę składników i sposób przygotowania dania dla 2 osób.

Zadaniem uczestników było nagranie filmu z przebiegu przygotowania dania i prezentacja efektu końcowego wraz z uzasadnieniem, co pieczarka wniosła do tego dania. Film nie mógł przekraczać 5 minut. Następnie, w terminie od dnia 02.05.2022 do 23.05.2022 r. należało wysłać go na adres e-mail konkursu.

Celem konkursu była:

• promocja wartości odżywczych pieczarek,
  • doskonalenie umiejętności kulinarnych, rozbudzanie inicjatywy, pomysłowości i kreatywności uczniów szkół o profilu gastronomicznym,
  • zdrowa rywalizacja, wymiana doświadczeń pomiędzy uczestnikami,
  • podnoszenie poziomu kształcenia zawodowego oraz współpracy między szkołami.

Przewodniczącym jury oraz gościem specjalnym był Grzegorz Łapanowski – kucharz, dziennikarz kulinarny, juror i prowadzący polską edycję Top Chef.

Gala finałowa odbyła się 30 maja w auli Zespołu Szkół Technicznych w Grodzisku Wielkopolskim i połączona była z prelekcją dla uczestników i gości. Prelekcje wygłosili: Grzegorz Łapanowski i dietetyk Urszula Somow. Przekazano nam ciekawe informacje dotyczące pieczarek, ich wartości odżywczych oraz obróbki wstępnej i wykorzystania ich w produkcji potraw.

Dominik zaprezentował się bardzo kreatywnie. Przygotował wegetariańskie bezglutenowe gołąbki z pieczarkami, nowalijkami, sosem pieczarkowym, marynowaną pieczarką i chrupiącymi szparagami i tym samym zajął III miejsce oraz nagrodę w postaci bonów do Media Expert wartości 600 zł.

Serdecznie gratulujemy Dominikowi i życzymy dalszych sukcesów w rozwijaniu pasji gastronomicznej.

Opiekun i nauczyciel przedmiotów zawodowych - Marzena Buchowska