Poznańska wyprawa

 

24 listopada 2017 roku, trzy klasy: III TE, III TGG i IV TGG wyruszyły do Poznania, do Browaru „Lech”.  Samo Centrum Wycieczkowe to neomodernistyczny budynek wykończony w surowym betonie i szkle z charakterystyczną miedzią, która przypomina kocioł warzelny.

Cel, który naszej wycieczce przyświecał to zapoznanie uczniów z procesem technologicznym produkcji piwa, jednego z wielu wyrobów, którymi może poszczycić się Wielkopolska.

Pobyt rozpoczęliśmy od przyjrzenia się makiecie i wysłuchaniu historii powstania Browaru. Kolejne kroki skierowaliśmy ku warzelni, w której mogliśmy zobaczyć podstawowe składniki, z których produkuje się piwo według sprawdzonych, ale cały czas ulepszanych receptur. Mogliśmy dotknąć słodu pszenicznego wypełniającego specjalną przezroczystą kasetę i szyszek chmielowych, które dodaje się tylko w niewielkich ilościach, bowiem nadają one napojowi charakterystycznej goryczki. Woda i drożdże to kolejne ingredienty tworzące napój. W budynku, w którym piwo fermentuje, mogliśmy zobaczyć ogromne kadzie z mosiądzu, widoczne na zdjęciach poniżej. Najciekawszym jednak miejscem była rozlewnia, w której piwo wlewano do butelek i puszek. Rozlewnia w pełni automatyczna, choć zauważyliśmy przynajmniej dwóch pracowników, którzy w chwili kiedy butelki wzajemnie zaczęły się przewracać, wyłączyli pas transmisyjny. Człowiek, nawet przy pełnej automatyzacji procesów produkcyjnych, okazuje się niezbędny. Jako podsumowanie pani przewodnik poprosiła wycieczkowiczów o rozwiązanie quizu na temat produkcji piwa; odpowiedzi na większość pytań padają w czasie wycieczki - wystarczyło uważnie słuchać przewodnika w czasie wycieczki.

Podczas przemieszczania się po rozległych przestrzeniach browaru, mogliśmy obejrzeć  gadżety, możliwe do kupienia w sklepiku w "Świecie Lecha", przypomnieliśmy sobie niektóre z reklam Lecha, fragmenty kampanii reklamowych i sponsoringowych (Lech od lat jest jednym z największych sponsorów polskiego sportu).

Kilka ciekawostek związanych z produkcją piwa:

• chmiel dodawany jest w granulkach, wyglądających jak karma dla kotów, w czasie warzenia piwa i stanowi jedynie znikomy procent całości

• produkcja Lecha trwa od zmieszania i warzenia składników, przez proces fermentacji, leżakowania i filtracji, do rozlania do butelek lub puszek, jedynie 3 tygodnie

• nazwa browaru nie oznacza wcale produkcji jedynie tego piwa na miejscu. Oprócz piwa Lech, w Poznaniu powstają również Żubr, Tyskie czy Reed’s

• piwo jest trzecim najchętniej pitym napojem świata; wyprzedzają je tylko woda i herbata

• w 1999 roku Lech Browary Wielkopolski i Tyskie Browary Książęce zostały połączone tworząc grupę Kompania Piwowarska.

Kompania Piwowarska – polska grupa piwowarska z siedzibą w Poznaniu, należąca w 100% do japońskiego koncernu piwowarskiego Asahi. Kompania Piwowarska posiada obecnie trzy browary: Lech Browary Wielkopolski w Poznaniu, Browar Książęcy w Tychach i Dojlidy w Białymstoku. Firma posiada ok. 33% udziałów w polskim rynku piwa i zatrudnia ponad 3200 osób. Roczna produkcja browarów Kompanii Piwowarskiej wynosi ok. 14 milionów hektolitrów.

powrót Drukuj