Szkoła do hymnu

10 listopada 2022 roku, w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości cała społeczność naszej szkoły wzięła udział w akcji „Szkoła do hymnu”. Autorem akcji, która została zainicjowana w 2018 roku jest Ministerstwo Edukacji i Nauki. Wspólne odśpiewanie hymnu państwowego zostało poprzedzone prelekcją uczniów z klasy 4 TE – Aleksandry Kozak i Patryka Kunca, w której uczniowie przedstawili krótką historię związaną z okolicznościami zakończenia I wojny światowej i z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Uczniowie mieli okazję również dowiedzieć się o sposobach kultywowania Święta Niepodległości.  W dwudziestoleciu międzywojennym  dzień 11 listopada został wprowadzony do oficjalnego kalendarza świąt państwowych stosunkowo późno, bo dopiero pod koniec lat trzydziestych XX w. Ustawa Sejmu RP z 23 kwietnia 1937 r. głosiła, że dzień ów, „jako rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Naczelnego w walkach o wolność Ojczyzny – jest uroczystym Świętem Niepodległości”. W okresie okupacji niemieckiej i radzieckiej na ziemiach polskich w czasie II wojny światowej, jak również w czasach powojennych, gdzie władzę sprawowali komuniści, oficjalne obchody Narodowego Święta Niepodległości były zabronione. Data 11 listopada na stałe powróciła do przestrzeni publicznej, kiedy Sejm PRL ustawą z 15 lutego 1989 r. przywrócił do kalendarza świąt państwowych 11 listopada, jako Narodowe Święto Niepodległości.

Po wygłoszeniu apelu,  w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, punktualnie o godzinie 11.11 uczniowie i nauczyciele naszej szkoły uczcili Narodowe Święto Niepodległości poprzez udział we wspólnym odśpiewaniu hymnu narodowego.