Job shadowing w hiszpańskiej Maladze
Kolejna grupa uczestniczek mobilności, nauczycielek z „Ratajczaka” wróciła z zagranicznego szkolenia, tym razem z hiszpańskiej Malagi. Panie Dorota Łączyńska i Katarzyna Hejnar - Glumińska brały udział w tygodniowym szkoleniu (od 6.05 – 10.05.2024r.) typu obserwacja pracy (jobshadowing) w lokalnej szkole ponadpodstawowej I.E.S. UniversidadLaboral.
Pobyt Pań w Maladze zorganizowała nasza hiszpańska instytucja partnerska Tribeka Trainig Lab.
Głównym celem szkolenia była obserwacja metod kształtowania u uczniów umiejętności miękkich w czasie zajęć informatycznych oraz wykorzystanie wielu narzędzi IT na zajęciach. Duży nacisk położono także na obserwację sposobów motywowania uczniów do nauki. Obie Panie obserwowały także pracę z zastosowaniem metody projektu przy opracowaniu programów komputerowych. Uczestniczki mobilności poznały także sposoby doskonalenia się nauczycieli w hiszpańskiej szkole, miały także okazję zapoznać się z hiszpańskim systemem edukacji i porównać go z polskim. Panie przywsajały także podstawy języka hiszpańskiego w czasie seminarium językowego. Szkolenie było doskonałą okazją do wymiany doświadczeń z hiszpańskimi nauczycielami pracującymi w szkole o podobnym profilu do naszej.
Czas wolny był okazją do poznania hiszpańskiej kuchni, historii i tradycji. Uczestniczki spędziły go zwiedzając Malagę i okoliczne miejscowości, np. Gibraltar, Nerja i Frigiliana.
Mobilność widziana oczami uczestniczek:
Dorota Łączyńska: Pobyt w Maladze był cennym doświadczeniem zarówno pod względem dydaktycznym jaki i kulturowym. System edukacji w Hiszpanii jest całkiem inny niż polski system. Zapoznanie sięz tymi różnicami było bardzo interesujące. Szkoła, do której chodziłyśmy w ramach jobshadowing jest ogromną placówką, do której uczęszcza około 2000 uczniów i w której pracuje prawie 200 nauczycieli. Przy, jak się okazuje „małym” Ratajczaku z tysiącem uczniów odnalezienie się, w rozmieszczonej w kilkunastu budynkach szkole było nie lada wyzwaniem. Ciekawe rozwiązania zaobserwowane podczas uczestnictwa w lekcjach oraz sposoby pracy i komunikacji z uczniami będę starała się wprowadzać na swoich zajęciach, choć nie zawsze będzie to łatwe ze względu na różnice w wyposażeniu polskich i hiszpańskich szkół. W wolnym czasie udało nam się zwiedzić Malagę i pobliskie miasteczka. Są to przepiękne rejony i mam nadzieję, że będę mogła tam jeszcze kiedyś wrócić.
Katarzyna Hejnar – Glumińska: Możliwość wyjazdu na jobshadowing była dla mnie cudownym doświadczeniem pod wieloma względami. Po pierwsze, zostałam ciepło przyjęta przez szkołę, w której miałam okazję uczestniczyć m. in. w zajęciach o nazwie technologia i cyfryzacja, podczas których uczniowie kończyli kilkumiesięczny projekt, a wynikiem, którego było stworzenie inklinatora. Ponadto, miałam okazję poznać hiszpański system edukacji, a także podstawy języka hiszpańskiego podczas seminariów zorganizowanych przez firmę Tribeka w ich siedzibie w Maladze. Drugim aspektem wyjazdu była niepowtarzalna możliwość zobaczenia pięknych miejsc Andaluzji, takich jak Gibraltar, malownicza Narja czy Frigiliana. Jako uczestniczka biorąca udział w tego typu projekcie po raz pierwszy jestem zachwycona całym doświadczeniem i bardzo dziękuję, że dane mi było w nim partycypować.
Zapraszamy do śledzenia relacji z działań projektowych na Facebook’u: