Z wizytą w Kopalni Gazu Ziemnego w Kokorzynie
Pierwszego dnia wiosny uczniowie klasy ślusarskiej 3śl oraz 3 bLO uczestniczyli w wycieczce do Kopalni Gazu Ziemnego Kościan – Brońsko.
Celem wycieczki było pogłębienie wiedzy na temat funkcjonowania największej i najnowocześniejszej Kopalni Gazu Ziemnego w Polsce. Roczne wydobycie gazu na kopalni wynosi ok. 1,2 mld m3. Stanowi to 20% krajowego wydobycia gazu, kopalnia jest więc obiektem o dużym znaczeniu strategicznym, zarówno dla PGNiG, jak i dla krajowej gospodarki.
Na wstępnie Kierownik KGZ p. Marcin Dudziński przeszkolił uczniów z podstawowych zasad bezpiecznego poruszania się i przebywania na terenie Zakładu Górniczego, później obejrzeliśmy film i wysłuchaliśmy wykładu na temat funkcjonowania kopalń w Polsce.
Następnie udaliśmy się na zwiedzanie kopalni z p. Andrzejem Sekułą, w trakcie którego uczniowie poznali wszystkie etapy związane z wydobyciem gazu ziemnego.
Kopalnia Kościan – Brońsko jako pierwsza w Polsce została zbudowana w systemie grzebieniowym, polegającym na tym, iż w bezpośrednim sąsiedztwie odwiertów zagospodarowane zostały instalacje stref przyodwiertowych, na których realizowana jest część procesu technologicznego. Gaz z odwiertu, po redukcji ciśnienia, wstępnym osuszeniu, oddzieleniu wody i pomiarze ilościowym jest kierowany do gazociągu zbiorczego – zbierającego gaz z poszczególnych odwiertów – a następnie do Ośrodka Centralnego, gdzie jest poddawany procesom dalszej separacji wody, głębokiego osuszania, odrtęciania oraz pomiarowi.
Organizatorzy wycieczki: Katarzyna Rygielska i Beata Pawlak