Lekcja historii w Forcie VII
W pochmurny, listopadowy wtorek klasy 3 h i 3 k uczestniczyły w ciekawej lekcji historii na terenie Fortu VII. Muzeum Martyrologii Wielkopolan, które mieści się w Forcie VII, powstało w miejscu niemieckiego obozu koncentracyjnego. Zwiedzanie Fortu VII pod opieką przewodnika było znakomitą okazją do zdobycia elementarnej wiedzy nt. poznańskich fortyfikacji i poczucia chłodnej atmosfery dużego obiektu fortyfikacyjnego. Tym, co przede wszystkim decyduje o wyjątkowości Fortu VII, jest jego obecne funkcjonowanie jako niezwykle ważnego miejsca pamięci, służącego utrwalaniu świadomości o zbrodniach popełnionych na polskiej ludności przez niemieckiego okupanta.
Konzentrationslager Posen, jak brzmiała oryginalna niemiecka nazwa, stał się miejscem eksterminacji Polaków - powstańców wielkopolskich i śląskich, przedstawicieli świata nauki i kultury, działaczy i urzędników samorządowych oraz państwowych, księży, harcerzy, członków organizacji konspiracyjnych.
Spacer po ekspozycjach Muzeum Martyrologii Wielkopolan pozwolił uczniom klasy 3h i 3 k a także nauczycielkom B. Kaźmierczak-Misiornej, M. Buchowskiej i K. Brzozowskiej nie tylko poszerzyć wiedzę o zbrodniach popełnianych przez hitlerowców na mieszkańcach Wielkopolski, lecz także - dzięki emocjom pojawiającym się podczas oglądania eksponatów i słuchania opowieści przewodników - poczuć choć w niewielkiej części grozę tamtych okrutnych czasów. Oby ta historia już nigdy się nie powtórzyła.
Karolina Brzozowska