Debata na temat aktywności społecznej młodego pokolenia w Ratajczaku
W piątek, 29 listopada w naszej szkole odbyła się debata na temat aktywności młodego pokolenia. Jej organizatorami było Stowarzyszenie Oświatowe im. Dezyderego Chłapowskiego i Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Do dyskusji pt. Uwarunkowania, formy i kierunki aktywności młodego pokolenia zaproszeni zostali uczniowie drugiej i trzeciej klasy. Spotkanie prowadzili prezes Stowarzyszenia, prof. UAM dr hab. Cezary Trosiak, przewodniczący Rady Oświatowej, dr Mateusz Marciniak, który jest adiunktem na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz członkini Rady Oświatowej, Anna Hordecka, nauczycielka języka polskiego i wiedzy o społeczeństwie. W spotkaniu wzięło udział 28 uczniów. Zostali oni poproszeni o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
1. Co to znaczy być aktywnym?
2. Jak oceniają siebie, czy są aktywni społecznie?
3. Jakie są ich oczekiwania, jeżeli chodzi o ofertę działań do nich kierowane przez takie organizacje jak Stowarzyszenie?
Najczęściej wymienianymi formami aktywności było udzielanie pomocy w nauce koleżankom i kolegom, bądź innym osobom, które do nich się o taką pomoc zwracają. Wskazywano też pomoc sąsiadom, członkostwo w organizacjach społecznych, angażowanie się w akcje humanitarne (Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Świąteczna Paczka).
Młodzież określiła, jakiej pomocy w zakresie animowania jej aktywności oczekiwałaby od powiatowych stowarzyszeń i fundacji. Uczniowie chętnie skorzystaliby ze wsparcia w zakresie organizowania wyjazdów zagranicznych, wyjazdów na wydarzenia kulturalne (teatr, kino, koncerty muzyczne), wyjazdów krajoznawczych po Polsce.
Zdecydowana większość wypowiedzi udzielanych przez uczestników spotkania potwierdziła wstępne wyniki badań, które Stowarzyszenie prowadzi. Raport podsumowujący zostanie zaprezentowany szkołom w nich uczestniczącym oraz władzom oświatowym powiatu kościańskiego i władzom wojewódzkim.
Na koniec spotkania uczniowie, którzy najczęściej zabierali głos, otrzymali karty podarunkowe Empiku.
Debata stanowiła jedno z kilku działań realizowanych przez Stowarzyszenie Oświatowe im. Dezyderego Chłapowskiego w Kościanie w ramach projektu Bądź aktywny 5.0. Inicjatywa współfinansowana jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Urząd Miasta Kościana i Starostwo Powiatowe w Kościanie.