Lekcja żywej historii w naszej szkole

„Mur Berliński znany również jako antyfaszystowski wał ochronny, dzielił Berlin na dwie części od 1961 do 1989 roku. Miał około 156 km długości i ponad 3 metry wysokości. Oficjalną rozbiórkę muru rozpoczęto 13 czerwca 1990 roku a zakończono 30 listopada 1990. Ponad 300 wschodnioniemieckich pograniczników oraz 6000 saperów w 175 samochodach rozbierało mur. Pośród tych osób znajdował się również mój dziadek Edmund Jąder (urodzony w 1942 roku). W dzieciństwie razem z ze swoimi rodzicami trafił na roboty do Niemiec. Podczas powrotu do Polski w wagonie bydlęcym, życie uratowała mu zakonnica. W 1989 roku dziadek znalazł się w ekipie rozbierającej mur. Dokładnie tą część, gdzie znajdowało się napięcie. Fragment tego muru przyniosłem dzisiaj na zajęcia…”. Tak swoją opowieść rozpoczął Grzegorz Kaźmierczak podczas niezwykłej lekcji „Historii i teraźniejszości” 23.01.2023 w klasie 2TGE u p. Katarzyny Marciniak-Helińskiej. Następnie uczniowie mieli okazję zapoznać się z historią p. Edmunda oraz z cenną pamiątką przyniesioną przez naszego kolegę.
Uczniowie z klasy 2TGE