!Attention Ladies and Gentlemen, Achtung, meine Damen und Herren!

W dniach 11-15 grudnia br. w naszej szkole odbyło się wyczekiwane, coroczne wydarzenie, jakim jest Tydzień Języków Obcych. Tak jak i w poprzednich latach, uczniowie nie zawiedli i licznie uczestniczyli w zaplanowanych wydarzeniach.

Nauczycielki języków obcych przygotowały:

• Konkurs inspirowany teleturniejem „1 z 10”, który w naszym przypadku okazał się być „2 z 29”.
    W zmaganiach wzięło udział 29 par z niemalże wszystkich klas. Pytania dotyczyły wiedzy o krajach anglo i niemieckojęzycznych. Były bardziej i mniej poważne, a poziom trudności rósł z każdym etapem. Po ponad godzinie rywalizacji do finału zakwalifikowali się: Daria Szymańska i Patryk Bartkowiak z klasy 4 TGK , Oliwier Gendera i Patryk Chróst z 3TEG oraz Wojciech Siedlik i Roksana Paczyńska z 5TE. Zwycięsko z tego pojedynku wyszli Daria i Patryk, tuż za nimi uplasowali się Oliwier i Patryk, a finałową trójkę zamknęli Wojciech i Roksana.
  • Dyktando, zgromadziło 36 uczestników, którym przyszło się zmierzyć z trudnym zadaniem napisania sześciu, dyktowanych w języku angielskim, krótkich tekstów. Teksty dotyczyły życia codziennego, np. noszenia jeansów, wypadku na imprezie, innowacyjnego składnika spożywczego, najbliższego kolegi, zagrożonych gatunków zwierząt i łamania prawa. Wyniki tej konkurencji poznamy już niebawem!
  • Prelekcję z Panem Tomaszem Smoczykiem – poliglotą z Leszna, podczas której uczniowie mogli dowiedzieć się jak to jest władać kilkoma językami, jak przebiega i ile trwa proces uczenia się poszczególnych języków oraz jak różnorodne i odmienne od siebie są języki pochodzące z różnych regionów świata.
  • Konkurs wiedzy o języku angielskim, który składał się z dwóch części: niezwykle wymagającej części leksykalno-gramatycznej oraz części kulturowej. W wydarzeniu udział wzięło 27 uczniów. Zwyciężczynią została Wiktoria Itkowiak z klasy 2h, drugie miejsce zajął Maksymilian Schmidt z 3TR, a na przysłowiowym najniższym stopniu podium stanął Jakub Zrobczyński z 2TE.
  • GEN-Z Translation Quiz – konkurs dedykowany Pokoleniu Z (osobom urodzonym w latach 1995-2012), który miał sprawdzić znajomość stworzonego przez nie, przezabawnego i niezwykle barwnego języka. Quiz polegał na zapoznaniu się z fragmentem książki „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” przetłumaczonej na język GEN-Z, a następnie odpowiedzeniu na 20 pytań przy użyciu telefonów komórkowych i aplikacji Kahoot. Quiz wyłonił Króla i Królową GEN-Z. Zostali nimi: Karol Tomasik z 4TGK oraz Lena Woźna z 1cms. Zwycięzcy otrzymali w nagrodę balony w kształcie złotych pucharów, a także owacje od pozostałych uczestników konkursu.
  • Karaoke, podczas którego 30 śmiałków wykonało indywidualnie lub grupowo zarówno najnowsze hity, jak i klasyki anglojęzycznej muzyki pop/rock. Tu nie było zwycięzców, celem była po prostu świetna zabawa!
  • Zbiórkę plakatów przedstawiających zwyczaje bożonarodzeniowe w krajach anglo i niemieckojęzycznych, które pięknie ozdobiły korytarze naszej szkoły.
  • Wyjazdy na Jarmark Bożonarodzeniowy w Dreźnie, gdzie młodzież miała okazję poczuć niepowtarzalny klimat saksońskich Świąt oraz (obowiązkowo!) poćwiczyć swój niemiecki/angielski.

Zarówno finalistom, jak i pozostałym biorącym udział w poszczególnych wydarzeniach uczniom, gratulujemy zaangażowania, zdolności, wiedzy i odwagi! Mamy nadzieję, że przyszłoroczny Tydzień Języków Obcych zgromadzi jeszcze liczniejsze grono młodych lingwistów.

See you next year! Bis zum nächsten Jahr!