3 x VW

Uczniowie naszej szkoły od początku roku szkolnego trzy razy odwiedzili zakłady VW w Poznaniu oraz w Białężycach koło Wrześni. Wycieczki zrealizowaliśmy według następującego harmonogramu:

1. 23 października 2023 – Zakład VW w Poznaniu – Antoninek (VW Caddy i VW Transporter), uczniowie klas: 2msw, 3kmw, 5TMR (grupa TM),
  2. 20 listopada 2023 – Zakład VW Białężyce/Września (VW Crafter), uczniowie klas: 2msw, 3kmw, 5TMR (grupa TM),
  3. 20 grudnia 2023 - Zakład VW w Poznaniu – Antoninek (VW Caddy i VW Transporter), uczniowie klas: 5TE, 4TGK.

Wycieczki zorganizowali oraz przeprowadzili następujący nauczyciele:

Dąbrowski Tomasz, Górny Sławomir, Klóskowska Barbara, Klóskowski Krzysztof, Kubicza Ksenia.

Zwiedzając zakłady VW mieliśmy możliwość zapoznać się z masową produkcją pojazdów. Przekazano nam wiele informacji dotyczących zwiedzanych zakładów takich jak: ich liczba, obszary gruntów, jakie zajmują zakłady, ilości pracowników, liczby kooperantów, ilości produkowanych pojazdów na poszczególnych zmianach, czasów poszczególnych etapów produkcji, procentowych udziałów czynności wykonywanych przez roboty, marki stosowanych robotów (Kuka, Uniwersal), a nawet buforów czasowych w magazynach utrzymania ruchu na różnych etapach produkcji.

Mogliśmy zobaczyć poszczególne etapy powstawania nadwozia zgrzewanego z elementów uzyskanych w wyniku procesów tłoczenia blach w tym także przez firmę Gestamp we Wrześni dla VW Craftera. Widzieliśmy sprawne i precyzyjne ruch wykonywane przez roboty, które potrafiły samodzielnie przeszlifować końcówki elektrod, wymienić głowicę roboczą, zainstalować sobie chwytak, który następnie umożliwiał zgrzewanie lub nakładanie pasty uszczelniającej „w locie”. Duże wrażenie zrobiło na nas stanowisko GeoBox, na którym kompleksowo powstawała już cała bryła nadwozia. Jednak największe wrażenie zrobiły na nas linie montażu, gdzie mogliśmy zobaczyć jak krok po kroku powstają gotowe, lśniące różnymi kolorami, nowiutkie samochody. Produkowane były one w różnych wariantach silnikowych, nadwoziowych, napędowych i ogólnie - wyposażeniowych. Nasze wycieczki poza walorami poznawczymi w zakresie aspektów technicznych procesu wytwarzania samochodów, charakteryzował też duży bagaż informacji ekonomicznych związanych z produkcją masową, z procesem wytwarzania i montażu wyrobów gotowych, zasad funkcjonowania przedsiębiorstwa produkcyjnego, analizy miejsca i przeznaczenia środków trwałych w przedsiębiorstwie, zasad obrotu materiałami oraz wyrobami gotowymi w przedsiębiorstwie produkcyjnym, analizy kosztów według miejsc ich powstawania w przedsiębiorstwie, analiza zasad bhp w przedsiębiorstwie produkcyjnym.

Wiele zagadnień, z którymi spotkaliśmy się w zakładach Volkswagena będziemy mogli przeanalizować i omówić na lekcjach przedmiotów zawodowych. Uczestnicy pierwszych wyjazdów do VW już w październiku i listopadzie otrzymali ładne oceny ze sprawdzianów dotyczących wytwarzania samochodów. Po prostu…. „Podróże kształcą”.