„Wirtualny pieniądz”

 Dnia 14 czerwca 2018 roku uczniowie klasy II TE wzięli udział w spotkaniu edukacyjnym, którego tematem przewodnim było praktyczne podejście do prowadzenia działalności gospodarczej. Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 10.45 w świetlicy szkolnej. Zaproszonymi gośćmi byli przedsiębiorca Pan Chafik Abdellaoui i jego żona Anna, która wraz z nim prowadzi firmę. Na początku spotkania Pani Anna przypomniała uczniom  przydatne w spotkaniu pojęcia dotyczące prowadzenia własnego biznesu oraz zagadnienia związane z zatrudnianiem pracowników. Przedstawiła też zalety oraz wady podejmowania działalności gospodarczej.

W kolejnej części spotkania młodzież poznała kilka nowych dla niej pojęć związanych z funkcjonowaniem kryptowaluty. Najkrócej mówiąc kryptowaluta to wirtualny pieniądz. Jest to rozproszony system księgowy bazujący na kryptografii, przechowujący informację o stanie posiadania w umownych jednostkach. Kryptowaluta nie jest uznawana przez większość krajów za jednostkę walutową czy też pieniądz elektroniczny dzięki czemu tworzenie jednostek w ramach wbudowanego w system algorytmu jest legalne. Obecnie notowanych jest na świecie ponad 4000 kryptowalut i cały czas powstają nowe np.  bitcoin, ether, ripple, bitcoin cash. W dalszej części spotkania przedstawione zostały zagadnienia związane z outsourcingiem (skrót z ang. outside-resource-using), który polega na wydzieleniu ze struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa niektórych realizowanych przez nie samodzielnie funkcji i przekazaniu ich do wykonania innym podmiotom np. prowadzenie księgowości przez biura rachunkowe. Obecnie outsourcing traktowany jest jako nowoczesna strategia zarządzania.

Pan Chafik opowiadał również o początkach prowadzenia swojej działalności.  Przedstawiał różnice pomiędzy płatnością w formie gotówkowej a płatności przy pomocy karty, namawiał uczniów do odważnego kroku otwarcia swojej własnej działalności gospodarczej oraz pytał jakie mają plany na przyszłość. Chętnie odpowiadał na zadawane mu podczas spotkania pytania.

Spotkanie przebiegało, jak zwykle, w przyjaznej i miłej atmosferze. Zorganizowane zostało przez nauczycieli: Beatę Witiuk, Joannę Federowicz-Woźniak oraz Marię Zalesińską.

Magdalena Gulik
Klaudia Lehmann

powrót Drukuj