Astronomiczna wycieczka do Torunia

W miesiącu kwietniu grupa młodzieży z naszej szkoły pojechała do Torunia, aby zwiedzić m.in. obserwatorium astronomiczne będące ośrodkiem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, kształcące studentów Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki stosowanej. Samo obserwatorium zostało założone staraniem prof. Władysława Dziewulskiego oraz prof. Wilhelminy Iwanowskiej - pracowników naukowych toruńskiego uniwersytetu, i zlokalizowane wmiejscowości Piwnice położonej ok. 13 km na północ od Torunia.

Centrum astronomii umieszczono w zabytkowym XIX-wiecznym dworze, a w otaczającym go parku jesienią 1947 roku rozpoczęto budowę pierwszego budynku z rozsuwaną kopułą. Kolejne pawilony kryjące teleskopy optyczne, umieszczone w kopułach z rozsuwanymi dachami zbudowano w latach 50. i 60. XX wieku.

Młodzież naszej szkoły mogła zapoznać się z wszelkimi atrakcjami tego miejsca, a następnie z pięknem zabudowy centrum Torunia oraz jego kościołami m.in. kościołem Najświętszej Maryi Panny oraz św. Jakuba Apostoła.