Dzień Patrona Szkoły

Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste: umiłowanie historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego.[…] Próbą dla tego umiłowania staje się każde zagrożenie tego dobra, jakim jest ojczyzna.
                                                                 Jan Paweł II Pamięć i tożsamość

W rocznicę urodzin Franciszka Ratajczaka, patrona Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kościanie, 24 listopada 2015 r. o godzinie 8:30, społeczność szkolna zebrała się w Kościańskim Ośrodku Kultury, aby uczcić pamięć pierwszego poległego powstańca.

W uroczystości Dnia Patrona wzięli udział m.in.: Starosta Kościański Pan Bernard Turski, Burmistrz Miasta Kościana Pan Michał Jurga, Przewodniczący Rady Miejskiej Kościana Pan Piotr Ruszkiewicz, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kościanie Pani Ewa Beba i Prezes Oddziału Wielkopolskiego Stowarzyszenia Geodetów Polskich w Poznaniu Pan Waldemar Sztukiewicz.

Akademię rozpoczęły przemówienia. Głos zabrała Dyrektor Szkoły Pani Małgorzata Durek, która przybliżyła tradycję związaną z obchodami Dnia Patrona Szkoły, mówiła o patriotyzmie oraz wręczyła nagrody laureatom konkursu historycznego pod hasłem: Co wiesz o swoim Patronie Szkoły? Miejsce I w zmaganiach konkursowych zdobył Adam Spolankiewicz z klasy I TM, II - Dariusz Olejnik z klasy II TE i III - Bartosz Janus z klasy III TB.
Z grona zaproszonych gości głos zabrał Pan Bernard Turski, który życzył naszej szkole młodych patriotów pamiętających o przeszłości i pracujących na rzecz przyszłości.

Część artystyczną akademii  przygotowali uczniowie klas: IV TB, III TBM i II LO pod nadzorem nauczycieli bibliotekarzy i polonistów. Nad stroną muzyczną czuwał Pan Karol Dudkowski. Po raz kolejny Anna i Jagoda zahipnotyzowały publiczność anielskim śpiewem. Dodatkową niespodzianką był utwór zagrany przez Jagodę na skrzypcach.

Wydarzenia związane z Powstaniem Wielkopolskim zostały ukazane w sposób nowatorski, przy wykorzystaniu multimediów. Akademię zakończyła scena odegrana przez początkujących aktorów ZSP, przybliżająca dyskusję na temat kształtu „NOWEJ POLSKI”.
ORGANIZATORZY AKADEMII