Pierwszy GIS Day w Ratajczaku

Dnia 9 listopada 2016 r. po raz pierwszy w naszej szkole odbył się GIS Day zorganizowany przez uczniów klas geodezyjnych wraz z nauczycielami i objęty  patronatem przez „Esri Polska”. Brali w nim udział honorowi goście - Prezes Oddziału Wielkopolskiego Stowarzyszenia Geodetów Polskich Waldemar Sztukiewicz i Prezes Koła Stowarzyszenia Geodetów Polskich w Kościanie Zbigniew Józefowski.

Event rozpoczął się od wykładów, które wygłosili zaproszeni prelegenci: absolwentka ZSP w Kościanie - Dominika Harasimczuk, przedstawiła prezentację na temat: Systemy informacji przestrzennej w Wydziale Geodezji, kartografii, katastru i gospodarki nieruchomościami w Starostwie Powiatowym w Kościanie. Kierownik Stacji Ekologicznej Uniwersytetu Adama Mickiewicza - dr Lech Kaczmarek, wygłosił prezentację na temat:  Dane przestrzenne - kluczowy element systemów geoinformacyjnych. Mgr Marcin Wyczałek i mgr Beata Ciesielska wygłosili wykład na temat: Bezzałogowe statki powietrzne – DRONY. Przygotowali także pokaz DRONÓW na wolnym powietrzu.

Po zakończeniu części wykładowej zaproszono wszystkich na przerwę ze słodką niespodzianką, a następnie rozpoczęły się warsztaty. Pierwszy z nich, pokaz lotu drona wzbudził najwięcej zachwytu wśród uczniów, nauczycieli i zaproszonych gości. Następnie jedna z grup wzięła udział w grze terenowej, w której przy pomocy urządzenia GPS  odszukiwała punkty terenowe. Przygotowaniem punktów i pomocą w obsłudze urządzenia GPS zajęli się uczniowie Marcin Adamczewski i Piotr Jarzębowski z klasy 3 TGG.  Druga grupa udała się do pracowni komputerowej, gdzie pod okiem Pauliny Kuśnierek i Agnieszki Wawrzyniak z klasy 4TGG, mogła grać w gry GISowe, udostępnione przez patrona - firmę „Esri Polska”.

Mamy nadzieję, że za rok znowu spotkamy się w Ratajczaku na obchodach Międzynarodowego Dnia GIS w tygodniu świadomości geograficznej!!

Organizatorzy: uczniowie z klas 2,3 i 4 TG, nauczyciele przedmiotów geodezyjnych - Justyna Ozga i Lidia Wyrzykiewicz, oraz geografii - Izabela Konieczna.
                                                                                          LIDIA WYRZYKIEWICZ