„Czas zawodowców BIS – zawodowa Wielkopolska”

W dniach od 8 do 12 października 2018 roku uczniowie klasy III  - Technik Organizacji Reklamy, uczestniczyli w praktykach zawodowych odbywających się w murach Politechniki Poznańskiej. Zajęcia zostały zorganizowane w ramach projektu „Czas zawodowców BIS – zawodowa Wielkopolska”.

Relacja uczniów:

Tydzień, który tam spędziliśmy był bardzo rozwijającym doświadczeniem. Sprawdzony został nasz poziom wiedzy, oraz kreatywność poprzez test, ćwiczenia oraz pytania zadawane przez naszego opiekuna podczas laboratoriów.

Praca w programie Corel Draw oraz Corel Photo-Paint, mimo że początkowo trudna przez brak doświadczenia, była bardzo satysfakcjonująca, a połączona z ćwiczeniami pokazywała nam jak wygląda praca w agencji reklamowej, gdzie klient ma zastrzeżenia do powstałych projektów, a ilość zadań nie maleje, a wręcz przeciwnie, powiększa się.

Wykonane przez nas plakaty wyborcze zostały zbadane okularami eyetrackingowymi, które rejestrują ruch gałek ocznych, przez co mogliśmy określić efektywność naszej pracy - sprawdzić martwe pola naszych projektów, oraz czy w odpowiedni sposób rozlokowaliśmy elementy na plakacie.

Największym doświadczeniem dla nas wszystkich była praca w studio przed kamerą. Poznaliśmy w ten sposób realia studyjne, oraz trud występowania przed kamerą i powtarzania wielokrotnie jednego nagrania, by wyszło ono jak najlepiej, bez żadnych potknięć.

Gdy zebraliśmy doświadczenie z kamerą, trzy osoby zostały wybrane do przeprowadzenia badania, czy potrafimy odróżnić smak Coca-Coli od Pepsi. Wybrane osoby musiały przygotować ankietę, oraz przeprowadzić badanie, którego wyniki musieli później przeanalizować i przedstawić.

Zadaniem, które wystawiło nas na największą próbę było stworzenie od podstaw restauracji – wymyślenie nazwy, logo, znalezienie odpowiedniej lokalizacji, projekt plakatu, wydarzenie z okazji otwarcia, zatrudnienie pracowników, zaprojektowanie strony internetowej – krótko mówiąc, musieliśmy otworzyć własną firmę. Na szczęście zadanie to zostało przydzielone do grup, więc podział prac zdecydowanie ułatwił całkowite jego wykonanie. Po zakończeniu całość naszego zadania musieliśmy przedstawić, wytłumaczyć i, w razie potrzeby, argumentować dlaczego wybraliśmy akurat takie rozwiązanie danego problemu.

Całość laboratoriów przebiegała w przyjaznej atmosferze i mimo napięcia wywoływanego przez ciągły nakład zadań, jesteśmy zadowoleni z udziału w tym projekcie. Zebrane przez ten tydzień doświadczenie pozwoli nam bardziej komfortowo czuć się na rynku pracy, ponieważ wiemy na co nas stać i znacznie poszerzyliśmy nasze możliwości. Wycieczki do galerii sztuki, muzeum czy radia studenckiego „Afera”, były miłymi przerywnikami w naszych zajęciach.

Opiekunami grupy byli  Pani Teresa Banaszak oraz Pan Tomasz Dąbrowski.