Zajęcia w Archiwum Państwowym i nie tylko…

W dniu 14 czerwca 2017 r. uczniowie z klas 2 kw i 2h udali się na wycieczkę do Leszna. Jej celem było poznanie zasad działania Archiwum Państwowego, aktywny relaks oraz wspólne spędzenie czasu poza szkołą.

„ Wyruszyliśmy rano pociągiem z naszego dworca PKP w Kościanie. Dotarliśmy do Leszna i dalej pojechaliśmy komunikacją miejską do Archiwum Państwowego. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ w dobie samochodów, większość z nas nie podróżowała od dłuższego czasu tymi środkami lokomocji.

Zajęcia w Archiwum prowadziła niezwykle charyzmatyczna pani Barbara Ratajewska. Przybliżyła historię tej instytucji, jej zasoby oraz postaci dyrektorów. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy. Kucharze zobaczyli, m.in. zdjęcia Szkoły Gotowania w Kościanie działającej w latach 30. XX wieku oraz Kursu Gotowania dla Kobiet Wiejskich w Kościanie z 1932 r. Po części wykładowej nastąpiła praktyczna, podczas której byliśmy w magazynie archiwum. Ciekawostką jest, że musi w nim panować stała temperatura wynosząca od 14 do 18 ⁰C. Mieliśmy także okazję zobaczyć jedne z najstarszych dokumentów.  Atrakcją było przesuwanie ogromnych półek z dokumentami.

Po tym fascynującym spotkaniu czekał nas aktywny relaks, czyli bowling.  Przez dwie godziny z zapałem zbijaliśmy kulą piny (kręgle). Bardzo miło spędziliśmy czas. Do Kościana wracaliśmy oczywiście pociągiem.

Wycieczka była również szansą na obserwację Leszna. Wszystkim zapewne został w pamięci przecudny mustang w kolorze błękitnym. Miło było spotkać również absolwentkę naszej szkoły- Kingę, która z wielkim sentymentem i zadowoleniem wspominała czas nauki w Ratajczaku”.

Elżbieta Przybylska z kl. 2 kw

Opiekunami wyjazdu byli Katarzyna Marciniak-Helińska i Stanisław Jaśkiewicz.