Wszystkich Świętych

Wszystkich Świętych to radosne, chrześcijańskie święto ku czci wszystkich zmarłych, którzy osiągnęli stan zbawienia i przebywają w niebie, a więc są świętymi. Pierwotnie uroczystość tę obchodzono w maju, który był miesiącem poświęconym zmarłym. Z tego powodu do tej pory w tradycji ludowej funkcjonuje szereg przesądów związanych z tym miesiącem, między innymi przestroga przed organizowaniem majowych ślubów. W 731 roku Wszystkich Świętych zostało przeniesione przez papieża Grzegorza III z 13 maja na 1 listopada. Od tamtego czasu uroczystość zyskała również wymiar powszechny. W 837 roku papież Grzegorz IV rozporządził, aby odtąd 1 listopada był dniem poświęconym pamięci nie tylko męczenników, ale także Wszystkich Świętych Kościoła katolickiego.

Dwa dni przed  tym świętem, na znak pamięci o zmarłych z naszej społeczności szkolnej, na płytach nagrobnych zapaliliśmy znicze i świeczki. Tradycyjnie już naszym przewodnikiem i mentorem był emerytowany dyrektor szkoły pan Zbigniew Garsztka. Była to również okazja do zadumy nad kruchością i przemijalnością życia.

Dzień później tj. 31 X 2017 roku uczniowie naszej szkoły, członkowie Szkolnego Koła PCK, wraz z przewodniczącym Rady HDK w Kościanie Bogusławem Kostykiem nawiedzili i zapalili znicze na grobach byłych działaczy PCK m.in. Henryka Florkowskiego, Ireny Florkowskiej, Wiesława Rybińskiego i wielu innych.

Teresa Banaszak
Bogumiła Basak