Woda dla Kościana

W środę 16 maja 2018 roku grupa druga z 1TEG wraz z opiekunem p. Beatą Witiuk, wyruszyła na wycieczkę do Stacji Uzdatniania Wody przy ul. Jesionowej w Kościanie.
SUW przy ul. Jesionowej jest obecnie najważniejszym źródłem zaopatrzenia w wodę dla naszego miasta; obiekt ten eksploatowany jest przez Wodociągi Kościańskie sp. z.o.o., realizując usługi zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków na terenie całego Kościana. Stacja Uzdatniania Wody została włączona do eksploatacji w 1996r. Źródłem zaopatrzenia w wodę dla niej jest dziewięć ujęć wód podziemnych w rejonie Kurzej Góry oraz Łęki-Racot (9 studni czwartorzędowych o głębokości ok. 25m). Na terenie Kościana i okolic zużywa się ok. 4 tys. m³ wody w przeliczeniu na jedną dobę. Proces uzdatniania wody na SUW zaczyna się od napowietrzania i odgazowania wody. Odbywa się on w dwóch otwartych komorach napowietrzania, w których woda jest przetrzymywana przez około 30 minut. Kolejnym etapem jest filtracja prowadzona na czterech filtrach, w których znajdują się złoża filtracyjne (warstwy żwiru, bursztynu i piasku kwarcowego). Ostatecznym etapem jest dezynfekcja wody. Obok głównego budynku SUW na ul. Jesionowej znajduje się chlorator, który pod ciśnieniem podaje niewielkie ilości chlorku. Na zakończenie procesu woda ze zbiorników trafia do pomp, które rozprowadzają ją do sieci.
Na stacji, oprócz zwiedzania, mieliśmy okazję zobaczyć krótki pokaz chemiczny z wykorzystaniem wody. Doświadczenia jakie zobaczyliśmy to: stworzenie kolorowej tęczy z cukierków oraz tęczy z barwników, tzw. "pasty dla słoni", a także spalanie alkoholu etylowego z wykorzystaniem cukru.
Dalsza nasza trasa wiodła ku Muzeum Regionalnemu w Kościanie. Atrakcją była wystawa pt.: "Mundury filmowe". Zobaczyliśmy na własne oczy stroje z filmów zagranicznych, polskich oraz seriali. Niektóre mundury były szyte niedaleko naszej miejscowości, w Poznaniu, po czym zostały przetransportowane za granicę w celu nakręcenia danego filmu. Wszystkie stroje posiadają certyfikat autentyczności, potwierdzający ich udział w filmach takich jak: "Piraci z Karaibów: Zemsta Salazara", "Kingsman: Złoty Krąg", "Tarzan: Legenda", "Tajemnica Twierdzy Szyfrów", czy "Hans Kloss: Stawka większa niż śmierć" oraz wielu innych, których premiera przewidziana jest w tym roku. Ciekawostką był mundur przygotowany w taki sposób, by można było wykorzystać efekty specjalne podczas kręcenia filmu. Wystawa, którą obejrzeliśmy jest rzadko spotykaną wystawą w Polsce i z całą pewnością niepowtarzalną w Kościanie. Przy okazji zwiedzania muzeum mogliśmy zobaczyć makietę miasta Kościana i jego okolic w historycznym ujęciu.

Sądząc po uśmiechach uczestników wycieczki, była ona udana, a i pogoda była dla nas łaskawa.

Sandra Skrzypczak kl. 1TEG     

powrót Drukuj