Technicy budownictwa na lekcjach technologii w fabryce dachówek CREATON

Kolejny raz uczniowie z technikum budownictwa zwiedzali super nowoczesną fabrykę dachówek CREATON. Miało to miejsce 1 grudnia 2017 r. Zostaliśmy bardzo mile przyjęci przez firmę CREATON w Widziszewie.

CREATONnależy do międzynarodowego koncernu Etex Group, jednego z największych holdingów działających na rynku materiałów budowlanych.  W Widziszewie zlokalizowana jest od 2012 roku, jako najnowocześniejsza w Europie fabryka dachówek ceramicznych. Powstaje w niej popularny model dachówek ceramicznych zakładkowych – słynna TITANIA (do obejrzenia w sali nr 13).

Nasz pobyt w fabryce rozpoczął się od wykładu na temat rodzajów produktów do krycia dachów i technologii ich wykonania. O wyrobach ceramicznych, cementowych i cementowowłóknowych opowiedział nam pan Piotr Szmyt. Natomiast prezentację o historii holdingu i historii dachówki przedstawił nam pan Michał Kacprzak. Po szkoleniu w Akademii nastąpiła pełna wrażeń wycieczka po zakładzie produkcyjnym, wsparta fachowym komentarzem pana Leszka Zamelczyka.

Fabryka jest całkowicie zautomatyzowana i bardzo nowoczesna. Ogromne wrażenie zrobił na nas piec do wypału długości 200 m, opalany gazem ziemnym ze złóż kościąńskich, w którym panuje temperatura 1100 stopni Celsjusza.

Wróciliśmy do domów pełni wrażeń.

Dziękujemy firmie CREATON za niezwykłe lekcje technologii!

Uczniowie technikum budownictwa i opiekunowie Romana Woroch i Teodor Kubacki