Bądźmy dumni z naszej Polski – kochajmy Polskę!

17 października 2018 r. w naszej szkole odbyła się  uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej 100. rocznicy odzyskania niepodległości, wybuchu Powstania Wielkopolskiego oraz Święto Patrona Szkoły.

Do szkoły przybyli goście i delegacje. Wśród nich: Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Wojciech Ziemniak, Burmistrz Kościana Michał Jurga, Przewodniczący Rady Miejskiej Kościana Piotr Ruszkiewicz, Starosta Kościański Bernard Turski, Burmistrz Gminy Czempiń Konrad Malicki, Przewodnicząca Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Zofia Szalczyk, Dyrektor Delegatury w Lesznie Kuratorium Oświaty w Poznaniu Tadeusz Waczyński, Wicestarosta Kościański  Stefan Stachowiak oraz Prezes Oddziału Wielkopolskiego Stowarzyszenia  Waldemar Sztukiewicz, Prezes Kościańskiego Koła Oddziału Wielkopolskiego Stowarzyszenia Geodetów Polskich Zbigniew Józefowski, Dyrektor Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia dualnego i zawodowego w Lesznie Bolesław Ratajczak.
Na uroczystość przybyła także Dyrektor I LO w Kościanie Małgorzata Andersz, Przewodnicząca Rady Rodziców Katarzyna Barłożyk, Komendant Kręgu Harcerzy Seniorów im. Jana Sobieskiego Hieronim Talikadze, Jan Siliński – Prezes Zarządu Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych,  a także historyk dr Zdzisław Kościański i Zenon Walczak.

Obchody rozpoczęły się od  uroczystego odsłonięcia tablicy upamiętniającej pamięć powstańców. Następnie głos zabrała Dyrektor Szkoły – Małgorzata Durek, która namawiała do refleksji na temat ojczyzny i roli patriotyzmu w życiu każdego z nas. Po niej mowę wygłosił Starosta Kościański – Bernard Turski, który zauważył, że dzięki poświęcaniu innych,  dziś możemy cieszyć się z wolności. Następnie pan Zdzisław Kościański podzielił się swoją wiedzą na temat Powstania Wielkopolskiego.

Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna. Młodzież ZSP zaprezentowała ciekawą lekcję  historii Polski od momentu zniknięcia państwa aż do odzyskania niepodległości.

Za scenografię odpowiedzialna była pani Romana Woroch. Oprawą muzyczną zajął  się pan Karol Dudkowski.  Układy taneczne opracowała pani Katarzyna Naglik, natomiast scenariusz przygotowała:  Karolina Brzozowska,  Lilianna Kociałkowska i Barbara Skrzypek.

Serdeczne podziękowanie należą się Stowarzyszeniu Przyjaciół Ratajczaka, pani Marzenie Buchowskiej oraz Irminie Jażwińskiej za pomoc i wsparcie w przygotowaniu uroczystości.