Patrycja Michałowicz - Finalistką X Konkursu Humanistycznego Scrinium „W krainie nieoczywistości”

Finał konkursu pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Leszna i Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbył się 2 grudnia br. w I Liceum Ogólnokształcącym w Lesznie im. Rodu Leszczyńskich. W jury zasiadali m.in. prof. dr hab. Stanisław Sierpowski i dr Maciej Parkitny, wykładowca UAM w Poznaniu.
Nazwa konkursu – Scrinium, oznacza dosłownie po łacinie: puszkę, pudełko, drewnianą skrzynię do przechowywania ksiąg, papierów. Od wyrazu scrinium pochodzą skryba (kopista ksiąg) i skryptorium (pracownia, w której kopiowano rękopiśmiennicze książki). Ideą konkursu jest twórczy charakter odbioru dzieł literackich, które zapraszają do różnych - nie zawsze oczywistych, krain.
Patrycja Michałowicz, uczennica kl. 4 TE, trafiła do ścisłego finału. 6 finalistów walczyło przed jury, prezentując przez 10-12 minut swoje prace. Dla Patrycji krainą nieoczywistości były: zamknięty w granicach umysłu świat osoby niepełnosprawnej ruchowo, niezdolnej do komunikacji z otoczeniem, a jednak rozumiejącej, co się wokół niej dzieje; świat osoby śmiertelnie chorej, umierającej, już prawie witającej się z Bogiem u kresu ziemskiej wędrówki, a także zagadkowy, podniebny świat, w którym przypadek igra z przeznaczeniem, tworząc zawiłe koleje losu. Powyższe refleksje dotyczyły powieści „Chce się żyć” autorstwa Macieja Pieprzycy, włoskiego pisarza Alessandro D’Avenia „Biała jak mleko, czerwona jak krew” i dzieła Jennifer Smith „Serce w chmurach”. Profesor Stanisław Sierpowski tylko Patrycję wyróżnił wręczeniem jej książki jego autorstwa z osobistym autografem. Jak twierdzi Umberto Eco: „ Kto czyta książki, żyje podwójnie”. Może sukces Patrycji zachęci innych do sięgania po książki, odwiedzania krainy nieoczywistości i zadomowienia się w niej, zagoszczenia na dłużej…
Tego życzę wszystkim uczniom. Gratuluję Patrycjo!
                                                                                                polonista Zyta Jaśniak

powrót Drukuj