Niesamowita i jedyna taka Noc zawodowców w Ratajczaku...

5 października 2018 roku w godzinach od 18.00 do 22.00 w hali sportowej naszej szkoły miała miejsce niesamowita impreza - Noc zawodowców. Inicjatorem imprezy było: Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Lesznie, a współorganizatorami:  Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości w Kościanie, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Franciszka Ratajczaka w Kościanie oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kasprowicza w Nietążkowie. Odbiorcami tej imprezy byli licznie przybyli uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych wraz z rodzicami. Dzięki temu przedsięwzięciu mogli bacznie przyglądać  się kierunkom kształcenia oraz mogli zapoznać się z wieloma zawodami.

Wydarzenie miało na celu promocję kształcenia zawodowego poprzez przedstawienie w ciekawy i spójny sposób wybranych zawodów. Jego celem było również poszerzenie wiedzy uczniów z zakresu doradztwa zawodowego i budowania swojej kariery edukacyjno-zawodowej. Oprócz licznych stanowisk prezentujących oferty edukacyjne, przygotowanych przez nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych, na młodych ludzi, potencjalnych uczniów, czekały  pokazy, wystawy oraz żywe warsztaty m.in.: rusznikarskie, stolarskie, elektryczne, mechaniczne i budowlane. Swoje stoiska i  wyroby prezentowały: Piekarnia i Cukiernia Marian Kurasiak, Piekarnia - Ciastkarnia Maria i Paweł Walenciak, Nenufar Club, Szafran Catering, Sabroso Catering - Pizzernia.

Przedsięwzięcie  nie tylko dawało możliwość  wyboru kierunku kształcenia młodym ludziom, ale również okazję do poznania zawodów oraz okolicznych firm i ich ofert pracy. Całą imprezę uświetnił program artystyczny w wykonaniu uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz liczne smakowite degustacje oferowane przez prezentujące swoje wyroby firmy.