Inauguracja Roku Szkolnego 2016/2017

Uroczystość rozpoczęcia Roku Szkolnego w Ratajczaku odbyła się tradycyjnie 1 września, przed budynkiem szkoły, przy pomniku upamiętniającym Patrona Szkoły Franciszka Ratajczaka, wśród zieleni i w blasku letniego słońca. Poprzedziła ją Msza św. w kościele Brata Alberta. Swoją obecnością uświetnili ją przedstawiciele Powiatowego Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości w Kościanie: Podstarszy Cechu Jacek Kaźmierczak, Sekretarz Zarządu Florian Sekuła i Członek Zarządu Roman Skrobała.

Inauguracja Nowego Roku Szkolnego jest ważnym elementem w życiu każdego ucznia oraz nauczyciela. Zaczyna się kolejny etap, który wymaga pracy, samozaparcia, zapału, cierpliwości, kreatywności i systematyczności. To początek czegoś nowego, co trzeba dobrze zacząć i satysfakcjonująco zakończyć.

Szczególnie ważni dla społeczności szkolnej tego dnia są uczniowie klas pierwszych, których jest w naszej szkole 250, a uczyć się będą w 10 klasach. Bardzo gorąco powitała ich Dyrektor Szkoły Małgorzata Durek, zapewniając, że: „Szkoła to brama do dobrego życia i pięknej przyszłości, a nauczyciel to mistrz, którego warto naśladować.”

Uczniowie klas pierwszych wszystkich typów szkół złożyli ślubowanie na Sztandar Szkoły, a uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej dodatkowo na Sztandar Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości w Kościanie. Ślubowali między innymi godnie wywiązywać się ze swoich obowiązków, być uczciwym, pracowitym i rzetelnym.

Dyrektor Szkoły złożyła wszystkim zebranym na uroczystości  serdeczne życzenia powodzenia w nauce i pracy, kończąc swoją wypowiedź jakże motywującymi słowami:

„Z zapałem zabierzmy się do pracy!”

M.Z.