Gotówka i karta to nie jedyne formy płatności

Pieniądz towarzyszy nam w codziennym życiu, na każdym kroku. Powszechnie go akceptujemy, jest trwały i podzielny. Wraz z rozwojem cywilizacyjnym pieniądz ewoluował i podlegał zmianom, przechodząc od formy pieniądza towarowego, aż do współczesnego pieniądza bezgotówkowego. 

Obecnie na rynku pojawia się coraz więcej możliwości i innowacji w płatnościach bez użycia gotówki. Mówiąc o bezgotówkowych formach płatności nie myślimy już tylko o kartach płatniczych, ale także o płatnościach za pomocą aplikacji internetowych, które z powodzeniem mogą zastąpić gotówkę. 

We wtorek  19.12.2017 r. w miłej świątecznej atmosferze uczniowie z klasy III i IV Technikum Ekonomicznego oraz II ms spotkali się z pracownikami PKO Bank Polski, Oddział 1 w Kościanie panem Robertem Ruszkowskim i panią Lidią Kuczmą.

Nasi goście opowiedzieli nam, jak zmieniały się pieniądze i sposoby płatności, dlaczego wymarły czeki i kto wydał pierwszą kartę płatniczą? Temat kart płatniczych debetowych i kredytowych był nam szczególnie bliski, bo wielu z nas je posiada.

 Zobaczyliśmy również, że płatności zbliżeniowe to nie tylko karta ale i telefon i gadżety. 

 Na koniec pytanie? Co przyniesie jutro? 

Być może w niedalekiej przyszłości portfel w ogóle nie będzie nam już potrzebny? 

Płatności za pomocą odcisku palca, skanu siatkówki oka lub danych biometrycznych wydają się być naturalnym rozwiązaniem. 

Barbara Klóskowska

powrót Drukuj