GIS- day

Systemy informacji geograficznej (ang. geographic information system, GIS) to systemy informacyjne służące do wprowadzania, gromadzenia, przetwarzania oraz wizualizacji wszelkich danych przestrzennych. Są tak ważne dla współczesnego świata, że w listopadzie obchodzimy ich święto.

Dnia 8 listopada 2022 roku, w świetlicy w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Franciszka Ratajczaka w Kościanie, już po raz kolejny, uczniowie z kierunku technik geodeta wraz z nauczycielkami Lidią Wyrzykiewicz i Justyną Kostecką przygotowali obchody Międzynarodowego Dnia GIS tzw. GIS- day. Swoją obecnością zaszczycili nas: Przedstawiciel Oddziału Wielkopolskiego Stowarzyszenia Geodetów Polskich Waldemar Sztukiewicz wraz z przedstawicielem z rejonu Kościana Zbigniewem Józefowskim oraz dr inż. Joanna Krupa-Kurzynowska z zespołem z Politechniki Wrocławskiej.

Całe wydarzenie zostało objęte patronatem przez „Esri Polska”, która była sponsorem nagród.

W ramach obchodu tego dnia prezentacje multimedialne, przedstawiali nasi uczniowie: z kl 2 TEG "Co to jest GIS" i 3 TGK- ,,Zastosowanie GIS’’ oraz przedstawiciel  OWSGP Waldemar Sztukiewicz "Geodezja w planowaniu przestrzennym".

Po krótkiej przerwie ze słodką niespodzianką, którą przygotowała kl 2 TEG czekał nas  pokaz filmu - ,,Mapy mają moc’’, a zaproszeni gości pokazali nam jak wielkie zastosowanie ma GIS w ich pracach naukowych oraz jak stworzyć własny SandBOX.

Organizatorki
Lidia Wyrzykiewicz