Ekonomiści u Księgowych i na lotnisku „Ławica”

W dniu 24 kwietnia 2018 uczniowie klasy 3 TE uczestniczyli w pierwszej takiej wycieczce do Poznania.

Po przyjeździe odwiedziliśmy Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, Oddział w Poznaniu. na ulicy Ziębickiej 18. Nasza wizyta rozpoczęła się od wspólnej fotografii uczestników wycieczki z gospodarzami – prof. dr hab. Wiktorem Gabrusewiczem - Prezesem Zarządu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce Oddział Wielkopolski w Poznaniu oraz Mariuszem Noworytą - Dyrektorem Stowarzyszenia Księgowych w Polsce Oddział Wielkopolski w Poznaniu na schodach budynku, siedziby Stowarzyszenia.

Po wejściu do budynku otrzymaliśmy gadżety i udaliśmy się do sali wykładowej, gdzie wysłuchaliśmy krótkiego wykładu Pana Profesora. Miło było kolejny raz spotkać się z człowiekiem o wielkiej wiedzy i kulturze wypowiedzi. Pan Profesor z łatwością i zrozumieniem docierał do nas - słuchaczy. Często prezentował w swej wypowiedzi, ciekawe i życiowe przykłady, które uatrakcyjniały wykład.

Następnie glos zabrał Pan Dyrektor Noworyta, który z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej, przybliżał nam ciekawe aspekty zawodu księgowego, jego pracy, etyki, prestiżu oraz uzasadniał potrzeby ciągłego dokształcania się i podnoszenia swoich kwalifikacji. Poznaliśmy historię Stowarzyszenia oraz osoby dzięki, którym jest ono ciągle żywą i aktywnie działającą instytucją, zrzeszającą wszystkich tych, którzy działają lub pragną działać w księgowości, w tym również młodych ludzi.

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Wielkopolski w Poznaniu objęło w 2017 roku patronat nad uczniami naszej szkoły kształcącymi się w zawodzie technika ekonomisty.

Druga część wycieczki to wizyta w Porcie Lotniczym - Poznań Ławica. Naszym przewodnikiem był Pan Maciej Klóskowski - Kierownik Zmiany Działu Obsługi Samolotów. Zapoznaliśmy się z organizacją pracy lotniska. Z Panem Maciejem krok, po kroku przeszliśmy procedury dotyczące obsługi wylatujących pasażerów oraz drogi ich bagażu. Byliśmy na stanowiskach check-in, poznaliśmy wydawane tam karty pokładowe i przewieszki mocowane do bagażu. Dowiedzieliśmy się jak ważne są paski kodowe, które umożliwiają identyfikację naszego bagażu z biletem i jego właścicielem. Byliśmy poddani kontroli bezpieczeństwa identycznej jak pasażerowie opuszczający lotnisko. Wówczas mogliśmy przejść do części portu lotniczego przeznaczonej dla pasażerów już odprawionych i oczekujących na boarding. Następnie zobaczyliśmy sortownię bagażu ze skanerami identyfikującymi bagaże podróżnych  i z systemem dokonującym sortowania bagaży na poszczególne kierunki wylotu - na poszczególne samoloty. Na płycie lotniska podjechał po nas lotniskowy autokar i odbyliśmy przejażdżkę po płycie. Odwiedziliśmy strażnicę Lotniskowej Straży Ratunkowo Gaśniczej, gdzie zapoznano nas z nowoczesnym sprzętem strażackim i jego możliwościami. Wizytę u strażaków zakończył pokaz salutu wodnego z armatek wozu bojowego straży. Potem był przejazd do samolotów, które właśnie stały na płycie lotniska, wspólne zdjęcia i opuszczenie płyty drogą dla podróżnych przylatujących. Naszą wizytę na lotnisku zakończyliśmy na stanowiskach odbioru bagażu.

Jaka była ta wycieczka ? Ciekawa, sympatyczna, pouczająca, trochę męcząca, no i …..długa. W Kościanie byliśmy o 15.00. Wycieczkę zorganizowali Barbara i Krzysztof Klóskowscy.