CZYSTA WODA – ZDROWIA DODA

W piątek, 21 kwietnia 2023r. klasa 2cf wybrała się na wycieczkę przedmiotową do Stacji Uzdatniania wody na Łazienkach w Kościanie.

Jest to nowoczesna, unikatowa w skali Polski, stacja, która powstała w ramach projektu Uporządkowanie gospodarki ściekowej i zwiększenie efektywności systemu wodociągowego dla miasta Kościana.

Uczniowie chcieli osobiście zobaczyć na czym polega proces uzdatniania wody. Podczas zwiedzania dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy na temat cieczy, która płynie w naszych kranach. Omówiono cały proces technologiczny od pobrania wody ze studni głębinowej aż po filtrację poprzez warstwy filtracyjne składające się z żwiru, braunsztynu i piasku kwarcowego aż do zbiorników wody czystej, gdzie na koniec jest chlorowana.

Uczniowie kształcący się w zawodzie cukiernik i fryzjer z zaciekawieniem słuchali informacji na temat wody, która jest jednym z niezbędnych składników w ich pracy. Zadawali bardzo ciekawe pytania a na koniec skosztowali krystalicznej wody.

Opiekunowie:

Marzena Buchowska i Irmina Jaźwińska