Byliśmy na Targach Motoryzacyjnych i w Zakładach VW Craftera– tak, tak….. jesteśmy aktywni!

6 kwietnia 2018 – stu uczniów naszej szkoły uczestniczy w wycieczce do Poznania na Targi Techniki Motoryzacyjnej.  W tym roku ekspozycje targowe chcieli oglądać uczniowie klas: 3 TBM, 2 TOr, 2 SMW, 1 KMS,  3 MsW, 4 TBM, 2 KMW oraz 2 TBM. Pojechaliśmy dwoma autokarami odpowiednio wcześnie, aby mieć dobre strategicznie miejsca wejściowe. Chodzi o to, aby jak najszybciej wejść na teren Targów, zaraz po otwarciu bramek. Dzięki temu zwiedzanie, realizowane już indywidualnie, można rozpocząć tuż po godzinie otwarcia, czyli 10.00. Uczniowie mieli wyznaczony czas na zwiedzanie do godziny 13.00. Było co oglądać i osoby, które w tym roku zdecydowały się na wycieczkę targową nie zawiodły się. Wystawcy postarali się, aby ich propozycje i prezentowane pojazdy przykuwały uwagę zwiedzających.  Czego tam nie było …… auta osobowe, terenowe, turystyczne, ciężarowe i pojazdy jednośladowe. Można było do każdego pojazdu się „przymierzyć”, sprawdzić, czy aby są na miejscu wszystkie biegi, włączniki, czy w bagażniku pomieścimy naszych znajomych, jeśli nie wszystkich – to ilu, czy działa wszystko co się rusza, albo ruszać się powinno i na koniec…. czy miłe panie hostessy są miłe także dla nas. Oczywiście możliwości fotografowania pojazdów były nieograniczone, podobnie było z hostessami. Część uczestników wycieczki twierdziła, że ich aparaty fotograficzne (najczęściej w telefonach) nie chcą rejestrować pojazdów. Natomiast zdjęcia z hostessami wypadały rewelacyjnie. Zwiedzając ekspozycję targową realizowaliśmy wyprawę w świat techniki motoryzacyjnej: kolorowej, ekologicznej, ekonomicznej i tej, która stanie się faktem na naszych drogach już w najbliższej przyszłości. Wielu wystawców prezentowało pojazdy o napędzie elektrycznym, hybrydowym, czy na ekologiczne paliwa. Nie zabrakło też ekspozycji sprzętów i urządzeń służących do obsługi i naprawy pojazdów. Wystawcy chętnie demonstrowali ich możliwości technologiczne i sposoby wykorzystania w zapleczu naprawczym motoryzacji. Wycieczka jednak miała poważny minus i należy to odnotować z całą stanowczością - mianowicie na terenie targów nie było i nadal nie ma …… McDonalda. W tym miejscu należy powiedzieć głośnym tonem, to co wszyscy uczestnicy stwierdzali – my protestujemy i brakowi McDonalda na Targach, mówimy kategoryczne: NIE !! Organizatorzy mają czas do przyszłego roku, a my pewnie w podobnym liczbowo składzie przyjedziemy to sprawdzić…. za rok.

Zupełnie nie ma tych problemów podczas wyjazdu do Białężyc koło Wrześni. Tam, 19 kwietnia 2018 roku, zwiedzaliśmy Zakłady VW Craftera. W trzecim, w tym roku szkolnym, wyjeździe do zakładów uczestniczyli uczniowie klasy 3 TM, 3 ms oraz dwóch uczniów z 2 ms.  We Wrześni jest McDonald`s i to bardzo blisko Zakładów VW. To tak wygląda, jakby oni wiedzieli, że my tam przyjedziemy. W czasie budowy zakładów i ich uruchamiania, wybudowano też McDonalda. Czy to nie wygląda na celowe i specjalne działanie ? Na jakąś telepatyczną synchronizację??

Jednak w pierwszej części wycieczki mamy zwiedzanie fabryki, a jest co zwiedzać, oglądać i kogo posłuchać. Tradycyjnie naszą grupę oprowadzał Pan Karol, którego ciekawy i wnikliwy komentarz towarzyszący oglądanym stanowiskom, nadawał sens procesowi poznawczemu, w którym nasza cała grupa uczestniczyła. Padały pytania i porównania z Zakładami VW na Antoninku w Poznaniu gdzie obie klasy już były w latach ubiegłych. O szczegółach poznawanych stanowisk i stosowanych technologiach już pisałem w relacjach z poprzednich wyjazdów do Craftera, dlatego teraz tylko ogólne, ale jakże trafne stwierdzenie – jest co oglądać i warto takie miejsca poznawać dla własnego rozwoju i technicznego obycia.

Lubię takie wyjazdy, są one bardzo pożyteczne dla uczniów i opiekunów, tylko, żeby ten McDonald`s nie był taki kaloryczny….

Wyjazdy organizowali nauczyciele: Dąbrowski Tomasz, Górny Sławomir, Włodarczak Łukasz, Wojciechowski Robert i Klóskowski Krzysztof.