25 – lecie Liceum Ekonomicznego

W poniedziałek 11 czerwca 2018 roku odbyła się historyczna dla ekonomistów uroczystość -Jubileusz 25-lecia utworzenia Liceum Ekonomicznego, wchodzącego w skład Zespołu Szkół Zawodowych w Kościanie. W tym dniu ustanowiony został też  Dzień Młodego Księgowego.

Punktualnie o godzinie 10.00 głos zabrała Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kościanie Pani Małgorzata Durek, która serdecznie powitała znamienitych gości. Na uroczystość przybyli: Michał Jurga, Burmistrz Miasta Kościana, prof. dr hab. Wiktor Gabrusewicz, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, Oddział Wielkopolski w Poznaniu, Mariusz Noworyta, Dyrektor Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, Oddział Wielkopolski w Poznaniu, Karol Skowronek, Zastępca Dyrektora Delegatury w Lesznie Kuratorium Oświaty w Poznaniu, Radosław Grygier,  Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Kościanie, Paweł Frąckowiak, Dyrektor Banku PKO BP w Kościanie, Agnieszka Mnikołajska, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kościanie, Sylwia Sałacka, Naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Kościanie, Ewa Frąckowiak, Kwestor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jana Amosa Komeńskiego w Lesznie, absolwenci z lat ubiegłych, finaliści Konkursu Akademia Księgowego, doradcy zawodowi ze szkół podstawowych i gimnazjum z kandydatami do pierwszej klasy, sponsorzy, nauczyciele, uczniowie klas ekonomicznych.

W swoim wystąpieniu Pani Dyrektor przypomniała, że tradycja kształcenia ekonomicznego w naszej szkole zrodziła się 1 września 1993 roku, kiedy to decyzją Kuratorium Oświaty i Wychowania w Lesznie utworzono Liceum Ekonomiczne wchodzące w skład Zespołu Szkół Zawodowych w Kościanie. Dwie pierwsze klasy tegoż liceum uczyły się w specjalności rachunkowość i finanse. 1 września 2002 roku dotychczasowe Liceum Ekonomiczne zastąpiono Technikum kształcącym w zawodzie technika ekonomisty. Efektem reformy szkolnictwa była także zmiana nazwy szkoły z Zespołu Szkół Zawodowych na Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Franciszka Ratajczaka w Kościanie.

Tak więc, szkolnictwo ekonomiczne w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Franciszka Ratajczaka  w Kościanie może poszczycić się 25-letnią historią.

W tym czasie kwalifikacje zawodowe uzyskało ponad 1200 techników ekonomistów.

Następnie Pani Dyrektor przekazała nauczycielom ekonomistom jubileuszowe podziękowania.

Wykład okolicznościowy wygłosił prof. dr hab. Wiktor Gabrusewicz. Po jego wysłuchaniu, przedstawiciele uczniów, na ręce Pana Profesora i Pana Dyrektora, przekazali z okazji Dnia Księgowego życzenia i bukiet kwiatów.

Dyrektor Mariusz Noworyta przedstawił zebranym nie tylko perspektywy rozwoju w zawodzie księgowego, ale także poinformował, że jesteśmy pierwszą szkołą w Polsce, która ustanawia Dzień Młodego Księgowego

Przedstawiciele klasy pierwszej, drugiej i trzeciej odczytali AKT USTANOWIENIA, który następnie przekazali na ręce Pani Dyrektor, z prośbą o wpisanie Dnia Młodego Księgowego do kalendarza świąt  szkolnych.

My, uczniowie klas ekonomicznych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych imienia Franciszka Ratajczaka w Kościanie, młodzi ekonomiści, przyszli księgowi ustanawiamy nasze święto -Dzień Młodego Księgowego- w dniu 9 czerwca każdego roku szkolnego.

Tego dnia chcemy zapomnieć o cyfrach, PITach, VATach, kalkulatorach, laptopach i ulubionym programie Insert.

Każdego roku będziemy zapraszać gości, organizować spotkania i debaty, rywalizować w Turnieju o tytuł: „LIDER EKONOMII ROKU ”, wspólnie spędzać czas.

Wspomnieniami z czasów powstania Liceum Ekonomicznego w kontekście uwarunkowań historycznych lat 90-tych podzielił się Michał Jurga, Burmistrz Miasta Kościana, Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych  od 1 września 1992 roku do 30 września 1993 roku.

Prowadzący uroczystość, Paulina Haremza i Dominik Gorlas poinformowali, że uroczystość została zorganizowana we współpracy ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce, Oddział Wielkopolski w Poznaniu oraz Stowarzyszeniem Przyjaciół „Ratajczaka” działającym przy naszej szkole. Jednocześnie podkreślili, że przedsięwzięcie wsparło liczne grono sponsorów:

Przedsiębiorstwo Handlowo- Usługowo -Transportowe  Nadobnik Krzysztof, Hurtownia Materiałów Instalacyjnych Stypiński Przemysław, Hurtownia MAG-MIR Małgorzata Szulczyńska, KORMEX Arleta Urbaniak-Konieczna, Robert Konieczny, Wydawnictwo Bożena Padurek Wrocław, Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe TRAK  Wojciech Łabiński, Wielkopolski Dom Konsultingu Woźniak Anna, Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe "Maszynobud"  Jakub Józefowski, AGROTECH  Marek Józefowski, Zakład Handlu i Usług Remix EXPORT-IMPORT  Mirosław Stucki, Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe METALIC ,Stowarzyszenie na Rzecz Zapobiegania Wypadkom  Drogowym Stop Śmierci, Wytwórnia Lodów Stachowiak Jerzy, Nenufar Club  Stachowiak-Przydróżna Patrycja, Spółdzielnia Socjalna „Bon Appetit” Kościańska Monika i Tomasz, Grupa Wydawnicza Helion

Wszystkim sponsorom oklaskami serdecznie podziękowaliśmy za wsparcie finansowe uroczystości. Otrzymane środki pozwoliły między innymi sfinansować dar dla całej społeczności szkoły. Jest to rzutnik z oprzyrządowaniem, który został zamontowany w świetlicy, by służyć podczas akademii, spotkań i szkoleń. Została na nim umieszczona tabliczka z napisem „Dar ekonomistów w roku Jubileuszu 25-lecia szkolnictwa ekonomicznego w SZP w Kościanie 11 czerwca 2018 roku”.

Następnie obejrzeliśmy pierwszą edycję Turnieju: „LIDER EKONOMII  ROKU 2018”, który poprowadziła Marcelina Łączna.  

Tytuł: „ LIDER EKONOMII ROKU 2018 ” w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kościanie  zdobyła Ania Tomaszyk z klasy I TEG. Dyplom i nagrodę główną, całodniowy pobyt w Nenufar Club dla dwóch osób, wręczyła Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Pani Małgorzata Durek. Wszyscy uczestnicy Turnieju otrzymali z rąk Pani Dyrektor dyplomy i upominki.

Na pamiątkę dzisiejszej uroczystości, przed budynkiem szkoły, zostało posadzone „Drzewko Ekonomistów”. Przygotowaliśmy też kapsułę czasu, do której dla przyszłych pokoleń zostały włożone nasze podpisane zdjęcia, monety z roku 2018 i pamiątki z dzisiejszej uroczystości.

Ostatnim punktem oficjalnej części uroczystości było wykonanie pamiątkowego zdjęcia na schodach budynku szkoły. Następnie wszyscy zostali zaproszeni do świetlicy na słodką niespodziankę. W trakcie spotkania rozdano okolicznościowe pamiątki.

Wystawione kroniki szkolne, będące dowodem długoletniej pracy szkoły, były chętnie oglądane zarówno przez gości, jak i społeczność szkolną.

powrót Drukuj