„Kup Pan szczotkę!”

W jednej z afrykańskich szkół już od czterech lat dzieci codziennie myją zęby. Wszystkie wychodzą na szkolne podwórko. Ich Pani przynosi wodę w wiaderku i każde z nich nabiera porcję do swojego kubka. Dzieci sięgają do płóciennych woreczków po szczoteczki do zębów. Otrzymują pastę i rozpoczyna się szorowanie! To dla dzieci wielka radość i duma. Wiedzą, że dzięki temu zabiegowi w przyszłości będą mogły szczycić się pięknym uśmiechem. Mycia zębów nauczyli ich dentyści z Polski, którzy przyjeżdżają do Afryki od siedmiu lat. Leczą także zęby mieszkańcom wioski, z której pochodzą uczniowie. W Kamerunie najbliższy gabinet stomatologiczny znajduje się w stolicy –  aż 200 kilometrów od tego miejsca! Ceny są w nim za  wysokie dla mieszkańców wsi.

To właśnie dla tych afrykańskich dzieci, które chodzą do misyjnych szkół i przedszkoli, uczniowie naszej szkoły przez dwa dni zbierali pasty i szczoteczki. Ogółem zebrano na terenie naszej szkoły 192 szczoteczki i 151 past do zębów.

Do akcji włączyła się również zaprzyjaźniona z nami Szkoła Podstawowa nr 2 w Kościanie i pani Anna Plewa-Boguś.

Zebrane produkty dotarły do siedziby Redemptoris Missio w Poznaniu w piątek,  29 września, a dostarczone zostały przez organizatorkę akcji.

Na zdjęciu od lewej – (wszystkie osoby wyraziły ustną zgodę na publikację zdjęcia na stronie naszej szkoły): Dorota Wojtkowiak, wolontariuszka Fundacji Pomocy Humanitarnej, Sylwia Kubala, Monika Pacholak-Wiśniewska oraz organizatorka akcji na terenie ZSP i jednocześnie wolontariuszka Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio w Poznaniu Katarzyna Marciniak -Helińska.