eTwinning - nowy projekt europejski w naszej szkole

W listopadzie w naszej szkole rozpoczęła się akcja eTwinning promująca współpracę szkół w Europie za pomocą technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT), oferujących wsparcie, narzędzia i usługi, tak by szkoły w prosty sposób mogły tworzyć w ramach różnych dziedzin  krótko i długoterminowe partnerstwa.

Portal eTwinning (www.etwinning.net) to w tej akcji główne miejsce spotkań oraz platforma pracy. Jest dostępny w 28 językach i przyciągnął do siebie członków i projekty realizowane przez szkoły z całej Europy. Portal oferuje narzędzia internetowe umożliwiające nauczycielom znalezienie partnerów do współpracy, zakładanie projektów, dzielenie się pomysłami, wymienianie się przykładami najlepszych praktyk oraz natychmiastowe rozpoczęcie współpracy z wykorzystaniem różnych, specjalnie dopasowanych do potrzeb narzędzi  dostępnych na platformie eTwinningu.

Nasza szkoła stworzyła projekt pt. “The great makeovers of old buildings in your local area” (Wielkie przeróbki starych budowli w twojej okolicy). Do projektu zaprosiliśmy szkołę średnią Monserrate Secondary School z miasta Viana do Castelo w Portugalii. Poprzez uczestnictwo w projekcie uczniowie obu szkół mają okazję zaprezentować lokalne, stare budowle przerobione na inny użytek, jak np. Wieża Ciśnień w Kościanie.

Projekt jest też wspaniałą okazją do internetowej wymiany uczniowskiej w języku angielskim poprzez platformę TwinSpace, w której uczniowie zamieszczają informacje na temat naszej szkoły oraz mają szansę wziąć udział w czacie z uczniami portugalskimi.

Udział w projekcie daje też dużą szansę szkole na fizyczną wymianę uczniowską ze szkołami europejskimi w przyszłości.

Pomysłodawcami projektu w naszej szkole są Tomasz Frąszczak i Katarzyna Hejnar-Glumińska, która sprawuje także opiekę nad uczniami biorącymi udział w projekcie. Grupa liczy ok. 20 uczniów z klas 1TE, 2TE, 1TBM oraz 2cel. Uczniowie podzieleni są na trzy i czteroosobowe zespoły, z których każdy zajmuje się innymi budowlami. Grupa spotyka się regularnie w sali komputerowej oraz komunikuje przez eDziennik. Krótkie prezentacje budynków wraz z ich fotografiami umieszczane są w języku angielskim na platformie TwinSpace. Uczniowie korzystają w Internecie z różnorodnych programów do tworzenia projektów.

Projekt ma zakończyć się wiosną. Jest to pierwszy z wielu projektów, w których nasza szkoła zamierza wziąć udział. Uczniów chętnych do pracy w tym lub innych projektach eTwinning prosimy o kontakt z opiekunami akcji.
Katarzyna Hejnar-Glumińska