Żegnajcie Absolwenci….

Jest tylko jeden sposób nauki. Poprzez działanie.

- Paulo Coelho

Nadeszła szczególna chwila dla Absolwentów Zasadniczej Szkoły Zawodowej – wręczenie świadectw ukończenia nauki. Ostatnie trzy lata spędzili w Ratajczaku, zdobywając wiedzę i umiejętności w wielu zawodach.
Uroczystość dla 121 Absolwentów miała miejsce 23 czerwca 2017 r.

Przybyli na nią: Bernard Turski – Starosta Kościański, Starszy Cechu Powiatowego Cechu Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Kościanie – Tadeusz Drgas, Sekretarz Cechu Powiatowego Cechu Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Kościanie – Florian Sekuła oraz Przewodnicząca Rady Rodziców przy ZSP w Kościanie – Katarzyna Barłożyk.

W oficjalnej części uroczystości przemówienie wygłosili: Dyrektor Szkoły Małgorzata Durek, Starosta Kościański Bernard Turski oraz Przewodnicząca Rady Rodziców przy ZSP w Kościanie Katarzyna Barłożyk.

Wszyscy zgodnie zauważyli trud uczniów włożony w zdobywanie wiedzy i umiejętności, ich zaangażowanie w życie Szkoły oraz pracowitość w łączeniu wiedzy teoretycznej z praktyczną.

Dyrektor Szkoły nagrodziła dwie Absolwentki, które odniosły szczególne sukcesy w karierze szkolnej: Natalię Makowską z klasy 3HK, zdobywczynię tytułu Najlepszego Sprzedawcy 2017 roku w Międzyszkolnym Konkursie Szkół Powiatu Kościańskiego oraz Bogumiłę Karolczak z klasy 3CE za zajęcie III miejsca w etapie wojewódzkim Ogólnopolskiego Turnieju na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik, a także III miejsca w XX Ogólnopolskim Turnieju Cukierniczym im. Wojciecha Kandulskiego.

W dalszej części uroczystości Wicedyrektorzy Szkoły - Anna Ruszkiewicz i Grażyna Jankowska, wręczyły wyróżnienia za najwyższe średnie w cyklu kształcenia. Zdobyły je następujące osoby:

Natalia Makowska z klasy 3HK,

Dominika Kasińska z klasy 3f,

Bogumiła Karolczak z klasy 3CE,

Marcin Dolata z klasy 3SŚ

Kamil Sobkowiak z klasy 3mś.

Listy pochwalne za zdobycie ponad 600 punktów z zachowania otrzymali następujący Absolwenci:

- z klasy 3HK: Natalia Makowska, Klaudia Maria Andrzejewska, Julita Maria Ratajczak, Daria Szymkowiak, Wojciech Aleksander Czapczyk, Jakub Wróbel, Adam Bierazo i Hubert Rzepka,

- z klasy 3f: Aleksandra Poprawska, Adrianna Toperek, Weronika Wasielewska i Ewa Wawrzyniak,

- z klasy 3CE: Bogumiła Karolczak, Natalia Kaźmierczak i Wiktoria Bartkowiak,

-z klasy 3 ms: Kamil Sobkowiak, Kamil Nowicki i Wiktor Walorek.

- z klasy 3 SŚ: Marcin Dolata, Kamil Ruta, Patryk Włodarkiewicz, Adam Włodarczak oraz Paweł Witkowski, Absolwenci, którzy zajęli III miejsce w etapie wojewódzkim i w etapie krajowym Ogólnopolskiego Konkursu „Młody Innowator”.

Istotę części artystycznej stanowiły przede wszystkim słowa podziękowania za trud, zaangażowanie i wspólnie spędzone chwile, wygłoszone przez Basię Kaczmarek i Karinę Głowacką, a skierowane do wychowawców, nauczycieli i uczniów. Przy akompaniamencie pianina, za którym zasiadł Adrian Szczepaniak, zaśpiewała Ola Napierała. Wzruszenie, a także uśmiech na twarzach uczniów wzbudziła prezentacja multimedialna upamiętniająca chwile spędzone razem w Ratajczaku. Całość poprowadził Mateusz Kramarek.

Najskuteczniejszym sposobem zdobywania wiedzy jest łączenie teorii z praktyką, a taki system kształcenia dominuje w naszej Szkole. Wierzymy w to, że na naszych Absolwentów czeka wiele możliwości zawodowych, ponieważ swoją postawą udowodnili, że są odważni, kreatywni, a wybór przez nich drogi zawodowej nie był przypadkowy.

Barbara Skrzypek