Zajęcia dla uczniów II TE w Urzędzie Skarbowym

Młodzi ekonomiści z klasy II TE, w ramach programu nauczania dla zawodu technik ekonomista, 7 kwietnia wzięli udział w zajęciach edukacyjnych w kościańskim Urzędzie Skarbowym.
Spotkanie miało na celu ukazanie istoty funkcjonowania systemu fiskalnego, jego roli w życiu gospodarczym państwa i obywateli, przedstawienie zasad opodatkowania osób fizycznych i prawnych oraz funkcjonowanie podatku VAT.
Pracownicy Urzędu zapoznali uczniów z zadaniami instytucji i pracą urzędników. Młodzież przypomniała sobie, czym jest podatek i jaka jest jego historia. Utrwaliła również podstawowe pojęcia funkcjonujące w ramach systemu podatkowego, rodzaje podatków obowiązujących w Polsce, cele działalności Urzędu Skarbowego i jego schemat organizacyjny. Podczas spotkania zaprezentowane zostały zasady rejestracji działalności gospodarczej, istniejące formy organizacyjno – prawne prowadzonej działalności oraz związane z nimi różne formy opodatkowania. Omówione zostały rodzaje prowadzonej dokumentacji oraz deklaracje podatkowe,  które podatnicy zobowiązani są złożyć w ramach podatku dochodowego, a także podatku od towarów i usług. Zaprezentowano także coraz częściej wykorzystywane przez podatników możliwości składania zeznań rocznych za pośrednictwem Internetu z wykorzystaniem systemu e-Deklaracje. Przedstawione zostały również  ulgi podatkowe, z jakich  można korzystać, wypełniając zeznanie roczne za 2015 rok. Uczniowie dowiedzieli się także, jak ważne jest prawidłowe wypełnianie obowiązków podatkowych oraz zdobyli wiedzę na temat funkcjonowania kas fiskalnych i korzyści płynących z otrzymywania paragonu przy zakupie towarów i usług.
Każdy z uczestników otrzymał ulotki wydane przez Ministerstwo Finansów oraz materiały informacyjne przygotowane przez pracowników Urzędu Skarbowego w Kościanie.
Uczniowie mogli zobaczyć, jak prezentuje się sala obsługi klienta i jak przebiega obsługa podatników. Po wysłuchaniu wielu informacji na temat podatków i sposobu ich rozliczania, zdziwienia nie wzbudził fakt, iż w sali obsługi klienta było prawie pusto.
Spotkanie przebiegało w przyjaznej i miłej atmosferze, a młodzież zdobyła wiedzę, która pomoże jej w przyszłości prawidłowo załatwiać różnego rodzaju sprawy podatkowe.

Spotkanie zorganizowane zostało przez nauczycieli: Beatę Witiuk oraz Joannę Federowicz-Woźniak.