Z ZUS-em za pan brat

Ubezpieczenia społeczne to system świadczeń zabezpieczający pracowników i ich rodziny przed ujemnymi następstwami utraty lub ograniczenia możliwości zarobkowania, utraty żywiciela lub zwiększenia obciążeń rodzinnych (choroba, macierzyństwo, inwalidztwo, starość, śmierć, brak pracy); jedna z technik zabezpieczenia społecznego.

W piątek, 18 maja 2018 r., klasa I Technikum Ekonomicznego gościła panią Agnieszkę Cyprian, pracownika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Kościanie, która bywa w naszej szkole na lekcjach ćwiczeniowych już od kilku lat. Pani Agnieszka zapoznała kolejny rocznik młodych ekonomistów ze strukturą i funkcjonowaniem ZUS  oraz  z dokumentami zgłoszeniowymi i rozliczeniowymi obowiązującymi w ubezpieczeniach społecznych w 2018 roku. Lekcje przeprowadzone przez panią Agnieszkę miały na celu zapoznanie uczniów ze sposobem wypełniania druków.

Kontynuacją zajęć była wycieczka do ZUS, do której to instytucji chodzimy z młodzieżą już od kilku lat. Wyjście z uczniami miało miejsce 30 maja br.; mieli oni okazję przyjrzeć się z bliska Sali Obsługi Klienta, poznać zasady obsługi klientów indywidualnych i archiwizacji danych płatników składek, działanie platformy usług elektronicznych, by na zakończenie  dotrzeć do archiwum, w którym mogli zobaczyć dokumentację ZUS  gromadzoną przez wiele lat. Kierownik inspektoratu - Marzena Gruchot, omówiła zasady  podlegania ubezpieczeniom społecznym w zależności od posiadanego tytułu ubezpieczenia. Uczniowie mogli też przyjrzeć się pracy urzędników poszczególnych komórek instytucji. Dowiedzieli się również o nowych zasadach opłacania składek ZUS, które obowiązują od 1 stycznia br. Zgodnie z nowymi przepisami wszystkie składki na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne oraz fundusze można opłacać jednym przelewem na jeden rachunek składkowy. ZUS identyfikuje wpłatę po nadanym płatnikowi składek indywidualnym numerze rachunku składkowego.

Początków współczesnego systemu ubezpieczeń społecznych na ziemiach polskich szukać należy pod koniec XIX wieku w ówczesnych Niemczech. Ustawy o ubezpieczeniu chorobowym, wypadkowym i rentowym wydane z inicjatywy Ottona Bismarcka, były fundamentem pierwszego w Europie systemu ubezpieczeń społecznych. Miał on charakter przymusowy, a jego koszty mieli solidarnie ponosić robotnicy i właściciele zakładów.

Sejm RP w marcu 1933 r. uchwalił tzw. ustawę scaleniową integrująca rozproszone dotąd systemy zabezpieczenia społecznego, a Zakład Ubezpieczeń Społecznych został powołany do życia rozporządzeniem prezydenta Ignacego Mościckiego z 24 października 1934 r. Rozporządzenie to doprowadziło do połączenia 5 instytucji: Izby Ubezpieczeń Społecznych, Zakładu Ubezpieczenia na Wypadek Choroby, Zakładu Ubezpieczenia od Wypadków, Zakładu Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych, Zakładu Ubezpieczenia Emerytalnego Robotników w jeden podmiot, nazwany Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Zakład nie prowadzi własnej polityki finansowej i nie może samodzielnie ustalać wysokości składek lub świadczeń. Politykę w tym obszarze kształtuje Parlament w drodze ustaleń ustawowych.

Stopy procentowe składek na ubezpieczenia społeczne na rok 2018:

  • ubezpieczenie emerytalne: 19,52%  podstawy wymiaru składki,
  • ubezpieczenie rentowe: 8% podstawy wymiaru składki,
  • ubezpieczenie chorobowe:  2,45%  podstawy wymiaru składki,
  • ubezpieczenie wypadkowe: 0,40 do 3,60% (zależy od PKD i liczby zgłoszonych przez płatnika wypadków) podstawy wymiaru składki.

Informacje o ZUS zaczerpnięto z Wikipedii.

Beata Witiuk

powrót Drukuj