Absolwenci Technikum kształcącego w zawodzie technik gazownictwa o swojej drodze zawodowej

Miłosz Marciniak i Kamil Pawłowski są ambitnymi, młodymi ludźmi, którzy w 2014 roku ukończyli Technikum kształcące w zawodzie technik gazownictwa w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kościanie. Obecnie pracują w Polskiej Spółce Gazownictwa i studiują Inżynierię Środowiska na Politechnice Poznańskiej.

- Pamiętacie jeszcze, czym kierowaliście się, wybierając technikum gazownictwa?

Miłosz: Nie byłem zdecydowany, którą wybrać szkołę, ale podjąć decyzję pomogły mi wskazówki rodziców.

Kamil: Początkowo myślałem o liceum ogólnokształcącym, ale ostatecznie wybrałem technikum gazownictwa i absolutnie nie żałuję. W podjęciu decyzji pomogła mi Pani Dyrektor ZSP w Kościanie.

- Który przedmiot w szkole był Waszym ulubionym?

Kamil: Sieci gazowe, czyli przedmiot zawodowy, który cały czas przydaje się w mojej pracy. Początkowo pracowałem jako monter sieci i instalacji gazowych, a obecnie jestem specjalistą do spraw paszportyzacji sieci gazowych.

Miłosz: Matematyka, chemia i fizyka - przedmioty przydatne szczególnie na studiach, ale i w pracy.

- Jak oceniacie przydatność wiadomości i umiejętności poznanych w ramach  przedmiotów zawodowych w obecnej pracy i na studiach?

Bardzo się przydają. Szkoła doskonale nas przygotowała do pracy zawodowej. Zresztą uzyskaliśmy wysokie wyniki na egzaminie potwierdzającym kwalifikacje zawodowe. Trud nauki opłacił się, a zdobyta wiedza i umiejętności przydają się w pracy w Polskiej Spółce Gazownictwa każdego dnia. Technikum gazownictwa to także znakomita podbudowa do studiów, które podjęliśmy. Jako technicy o wiele lepiej radzimy sobie z niektórymi zadaniami, aniżeli absolwenci liceum.

- W jaki sposób zdobyliście pracę w Polskiej Spółce Gazownictwa?

Polska Spółka Gazownictwa Oddział w Poznaniu objęła patronatem kierunek technik gazownictwa w naszej szkole i w związku z tym przysłała informację o zapotrzebowaniu na nowych pracowników. Natychmiast złożyliśmy wnioski i zaraz po ukończeniu szkoły zostaliśmy zatrudnieni. Początkowo pracowaliśmy w terenie jako monterzy sieci i instalacji gazowych. Zajmowaliśmy się wymianą gazomierzy i usuwaniem nieszczelności sieci. Do tych czynności bardzo przydały się umiejętności nabyte na lekcjach i w warsztatach szkolnych. Obecnie każdy z nas awansował, bo praca w Spółce daje takie możliwości. Mamy bardzo dużo pracy.

- Czy według Was technik gazownictwa to zawód, który daje satysfakcję i możliwości pracy?

Miłosz: Daje ogromną satysfakcję, pod warunkiem, że ktoś się stara i poszerza swoją wiedzę. Dla technika gazownictwa aktualnie są duże możliwości zdobycia pracy w zawodzie. Polska Spółka Gazownictwa na pewno ma zapotrzebowanie na młodych pracowników. Można też zatrudnić się w prywatnej firmie lub założyć własną.

- Jakich wskazówek i rad udzielilibyście obecnym uczniom gimnazjum, którzy stoją przed wyborem szkoły?

Polecamy technikum, szczególnie tym, którzy chcą zdobyć zawód i podbudowę do studiów technicznych. Nauka w technikum kształtuje charakter i uczy organizacji. Technikum gazownictwa w Kościanie fachowo i solidnie przygotowuje do wykonywania zawodu w przyszłości.

- Może jeszcze kilka rad dla obecnych uczniów technikum gazownictwa?

Kamil: Uczyć się, uczyć i jeszcze raz uczyć. Mieć samozaparcie, bo wiedza i umiejętności się przydają. Chodzić regularnie do szkoły, ponieważ trudno potem nadrobić zaległości.

Kamil i Miłosz znaleźli swoją drogę zawodową. Są pewni siebie, energiczni i kreatywni. Mają konkretne plany zawodowe i spełniają się jako pracownicy branży gazowniczej.

                                                                                             Maria Zalesińska i Katarzyna Rygielska

powrót Drukuj