Uroczystość wręczenia świadectw

Wręczenie świadectw ukończenia szkoły napawa dumą  samych Absolwentów, ich rodziców, pracodawców, nauczycieli, dyrekcję  oraz wszystkich pracowników szkoły. W tym roku mury Ratajczaka opuściło 141 Absolwentów Zasadniczej Szkoły Zawodowej uczących się w wielu zawodach. Uroczystość odbyła się 24 czerwca 2016 r.

Trzy lata w szkole wymagały od uczniów pracowitości, systematyczności i zaangażowania oraz łączenia wiedzy teoretycznej z praktyczną. Czasem nie było łatwo… .
W części oficjalnej uroczystości przemówienia wygłosili: Dyrektor Szkoły Małgorzata Durek,  Starosta Kościański Bernard Turski, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kościanie Ewa Beba oraz Przewodnicząca Rady Rodziców przy ZSP Katarzyna Barłożyk. Wszyscy złożyli Absolwentom gratulacje i życzenia powodzenia w dalszym życiu.

Dyrektor Szkoły wyróżniła Absolwentów, którzy odnieśli szczególne sukcesy w szkole.   Do ich grona należy Aneta Stryjakowska z klasy 3 Fe, która otrzymała świadectwo z wyróżnieniem. Poza tym w ciągu trzech lat nauki brała udział w licznych konkursach fryzjerskich. Szczególny sukces przyniósł jej udział w V Powiatowym Otwartym Konkursie Fryzjerskim w Rawiczu, w którym zajęła:  II miejsce w konkurencji - Fale na mokro, I miejsce w konkurencji – Bajkowe inspiracje oraz I miejsce w konkurencji Freestyle o puchar Starosty Rawickiego.

Tomasz Terakowski z 3 śl zaprojektował rower poziomy trójkołowy, za co otrzymał wyróżnienie i nagrodę w konkursie MŁODY INNOWATOR organizowanym  przez Naczelną Organizację Techniczną w Warszawie. Kolejni zasłużeni Absolwenci to Monika Marciniak i Paweł Chraplak z klasy 3 c/k, którzy zdobyli wyróżnienie w etapie wojewódzkim XXI Ogólnopolskiego Turnieju Cukierniczego  na najlepszego ucznia w zawodzie cukiernik i piekarz.

Miłą częścią uroczystości było wręczenie przez Wicedyrektor Annę Ruszkiewicz i Grażynę Jankowską, wraz z Przewodniczącą Rady Rodziców Katarzyną Barłożyk, listów pochwalnych i nagród rzeczowych Absolwentom, którzy wyróżnili się w nauce, pracy na rzecz klasy, szkoły i środowiska oraz brali udział w konkursach.

Oto lista wyróżnionych:

- z klasy 3 Fe: Aneta Stryjakowska, Weronika Skorczyk i Klaudia Sołtysiak.
                          Aneta otrzymała także nagrodę finansową ufundowaną przez
                          Towarzystwo Przyjaciół Ratajczaka.
- z klasy 3 h: Natalia Juraś, Agata Surmacewicz, Weronika Kustosz, Aneta
                       Wierzejewska i Izabela Walkowiak.
- z klasy 3 śl: Tomasz Terakowski.
- z klasy 3 w: Agnieszka Klemenska, Cezary Kędziora, Piotr Włodarczak,
                       Aleksandra Maćkowiak, Tomasz Bierazo i Tomasz Walachowski.
- z klasy3 c/k: Anna Maria Konieczna, Katarzyna Zandecka, Roksana Malicka,
                         Daria Matysiak, Alicja Antkowiak i Agnieszka Jurga.

W imieniu Absolwentów głos zabrała Agnieszka Klemenska z klasy 3 w, która we wzruszających słowach pożegnała się ze społecznością szkolną, dziękując za wspólne lata nauki. W imieniu młodszych roczników Absolwentów pożegnała Karina Głowicka z klasy 2 CE.
  Na zakończenie części oficjalnej uroczystości nastąpiło pełne powagi  pożegnanie uczniów kończących edukację ze Sztandarem i Patronem Szkoły.

W części artystycznej dla  Absolwentów zaśpiewały Marta Kalitka i Maria Ziemek, a Jakub Kaźmierczak i Szymon Kokociński zaprezentowali aforyzmy  o pracy. Wzruszenie, a także uśmiech u Absolwentów, wywołała  prezentacja multimedialna upamiętniająca chwile spędzone w szkole i w zakładach pracy.  Uroczystość prowadzili Zuzanna Mika z kl. 3 TE i Bartosz Wadowiec  z kl. 2 TB.

Zasadnicza Szkoła Zawodowa to dobry wybór dla człowieka, który pragnie mieć  fach w ręku. Na naszych Absolwentów, jak twierdzi Dyrektor PUP w Kościanie Ewa Beba, czeka wiele możliwości zawodowych.  Trzeba być jednak kreatywnym, przedsiębiorczym i ciągle poszerzać swoje umiejętności zawodowe.

Z dobrym zawodem idziecie w lepszą przyszłość Absolwenci!
                                                                                     Katarzyna Hejnar - Glumińska