Święto Patrona Szkoły

Tegoroczne obchody Święta Patrona Szkoły Franciszka Ratajczaka miały nowatorską formę. Po raz pierwszy rozegrano mecz siatkówki  o puchar przechodni Dyrektora Szkoły - Uczniowie vs Nauczyciele. Spotkanie odbyło się w nowej hali sportowej i zakończyło wygraną Nauczycieli 3 : 2. Dwa dni później, 26 stycznia, zwycięska drużyna odebrała puchar z rąk Dyrektora Szkoły Małgorzaty Durek podczas akademii poświęconej Patronowi naszej szkoły.

Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia pocztu sztandarowego, odśpiewania hymnu Rzeczpospolitej Polskiej i powitania zaproszonych Gości. W imieniu Starosty Kościańskiego życzenia z okazji Święta Patrona złożył społeczności szkolnej Zastępca Przewodniczącego Rady Powiatu Kościańskiego Krzysztof Walachowski.

W części artystycznej młodzież przypomniała najważniejsze wydarzenia historyczne poprzedzające wybuch Powstania Wielkopolskiego, a także recytowała wiersze i piosenki sławiące wolność, równość i niepodległość. Delegacja uczniów złożyła wiązankę kwiatów pod kamieniem upamiętniającym Patrona znajdującym się przy gmachu szkoły.

Program artystyczny akademii został przygotowany przez uczniów klas: I TEG, I H, III LO i IV TGG pod kierunkiem nauczycieli bibliotekarzy: Teresy Banaszak, Jadwigi Cugier, Marty Skrzypczak i nauczyciela wychowania fizycznego – Karola Dudkowskiego.