Stoi na stacji lokomotywa…

      Relacja I TEG:

12 czerwca zostaliśmy zaproszeni przez Gminę Śmigiel i Stowarzyszenie Przyjaciół Śmigielskiej Kolejki Wąskotorowej na przecudowną wyprawę w świat kolei wąskotorowej.

    Nagle - gwizd!

    Nagle - świst! …

 Ruszyliśmy…

    A dokąd? A dokąd? A dokąd? Na wprost!

    Po torze, po torze, po torze, przez most […]      

W Starym Bojanowie czekała na nas kolejka, którą dotarliśmy do Śmigla.
A tam… atrakcje, których się nie spodziewaliśmy. Zobaczyliśmy pomieszczenie dyżurującego ruchem, w którym odkryliśmy przedziwne urządzenia i sprzęty. Niesamowite wrażenie zrobiły na nas szafka z biletami z kartonu, dźwignie służące do przestawiania semaforów i zegar kolejowy.

Kolejną niespodzianką było zwiedzanie taboru. Ucztowaliśmy w wagonie barowym, podziwialiśmy Rumuna, widzieliśmy brankard służbowy, wagony turystyczne i transportowe oraz oglądaliśmy wagon pocztowy.

W pomieszczeniach lokomotywowni odkryliśmy maszyny wyglądające tak, jakby były z innej epoki. Widzieliśmy gigantyczną tokarkę, palenisko kowala i... podbijarkę mechaniczną.  Niewątpliwie atrakcją dnia okazał się być przejazd drezyną ręczną. To niezapomniane doznanie. Nasza wyprawa zakończyła się piknikiem przy ognisku.

Zmęczeni, ale zadowoleni powróciliśmy kolejką do Starego Bojanowa w rytm dźwięków: Tak to to, tak to to, tak to to, tak to to!...

Uczniowie klasy 1 TEG

 Opiekunowie - Lilianna Kociałkowska i Dorota Łączyńska

powrót Drukuj