Przyjemne z pożytecznym, czyli 1 TE z wizytą w Straży Pożarnej

W Dzień Dziecka klasa 1 TE wyruszyła na spotkanie ze strażakami z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kościanie. Celem wycieczki było spotkanie z pracownikami straży, poznanie i zrozumienie specyfiki ich pracy, obejrzenie sprzętu, jakim straż dysponuje na co dzień oraz opanowanie przez młodzież niezbędnych umiejętności w sytuacjach zagrożenia i wiedzy z zakresu edukacji przeciwpożarowej.
Strażacy zaprezentowali sprzęt pożarniczy stanowiący wyposażenie jednostki. Obecnie średni wiek pojazdów eksploatowanych w komendzie wynosi niewiele ponad 3 lata. Młodzież oglądała wozy strażackie i sprzęt do gaszenia pożarów. Chętni mogli usiąść za kierownicą, przymierzyć hełm strażacki, czy potrzymać wąż. W formie pogadanki i prezentacji uczniowie zapoznali się z zadaniami realizowanymi przez straż pożarną, sposobami alarmowania oraz zachowania się w przypadku zagrożenia. Wszyscy z wielkim zaciekawieniem wysłuchali opowieści o akcjach ratowniczo - gaśniczych.
Młodzież miała też możliwość zwiedzenia budynku, a przy okazji obejrzenia stanowiska dowodzenia, na którym przywitał ich sam komendant kościańskiej straży, st. bryg. mgr inż. Jarosław Tomaszewski. Opowiedział o tym, że w ramach edukacji społecznej i promocji bezpiecznych zachowań, Komenda inicjuje i włącza się w wiele akcji. Szczególny nacisk strażacy kładą na zagrożenia związane z okresem grzewczym i tlenkiem węgla. Nie brakuje też działań edukacyjnych w okresie ferii zimowych i letniego wypoczynku dzieci i młodzieży, a także w czasie wzmożonych prac polowych.
Każdego roku strażacy przyjmują wiele zgłoszeń, statystycznie dwa razy na dobę. Ofiarom wypadków udzielają fachowej pierwszej pomocy. Średnio kościańscy strażacy potrzebują około 6 minut, by dotrzeć na miejsce zdarzenia z osobami poszkodowanymi.
Uczniowie zadowoleni wrócili z wycieczki, a każdy z nich przyswoił sobie bardzo dokładnie numer telefonu do Straży Pożarnej - 998 i numer alarmowy - 112.
Opiekunem wycieczki była Beata Witiuk.