„Od ziarenka do …. bochenka ‘’

21 kwietnia 2016 r. kucharze i cukiernicy z klasy drugiej zasadniczej szkoły zawodowej uczestniczyli w wycieczce przedmiotowej do Krzywinia i Turwi.

Początkiem naszej podróży był Krzywiń. Zwiedziliśmy w nim młyn i piekarnię wraz z ciastkarnią. Proces przemiału ziarna pokazał i jednocześnie dokładnie omówił właściciel młyna – pan Mieczysław Deska. Obiekt istnieje od 1947 roku   i wytwarza mąkę pszenną typu: 500, 650, 750 i 1850. Jej produktem ubocznym są otręby. Proces produkcji różnych mąk polega na wielokrotnym, etapowym rozdrobnieniu ziarna i półproduktów przemiału oraz ich sortowaniu i odsiewaniu. Mieliśmy okazję zapoznać się z pracą maszyn rozdrabniających w odpowiednich pasażach przemiałowych. Poszczególne rodzaje mąki są efektem różnego stopnia oddzielenia okrywy owocowo-nasiennej od bielma.

 Drugim punktem naszej edukacji była Piekarnia-Ciastkarnia GS Samopomoc Chłopska – również w Krzywiniu. Tutaj zapoznaliśmy się z wykorzystaniem mąki do produkcji pieczywa i wyrobów ciastkarskich. Kierownik zakładu – pan Grzegorz Hoffman, opowiadał o produkcji chleba oraz pokazał proces wytwarzania kwasu potrzebnego do wypieku chleba żytniego. Obejrzeliśmy budowę miesiarek do ciasta, jednak największe zainteresowanie wzbudził stary piec ceramiczny kanałowy posiadający 3 komory wypiekowe.  Obserwowaliśmy mało znany już dzisiaj załadunek pieca z tzw. dołka przedpiecowego. Na koniec przeprowadziliśmy ocenę organoleptyczną chleba mieszanego i żytniego.

Ostatnim etapem wycieczki był zakład rzeźnicko-wędliniarski pana Zbigniewa Domagały w Turwi. Tutaj zapoznaliśmy się z kolejnymi etapami produkcji wędlin od momentu uboju do ekspedycji wyrobu gotowego. Pan Domagała podzielił nas na dwie grupy i oprowadził po zakładzie. Przyjrzeliśmy się pracy wędzarni, wytwarzaniu kiełbas, a także wyrobów garmażeryjnych, takich jak gołąbki, kotlety królewskie i de’volaile. Właściciel zakładu omówił sposób uboju, rozbioru i dojrzewania półtusz wieprzowych. Na końcu czekał na nas ciepły poczęstunek, podczas którego Pan Domagała udzielał odpowiedzi na nasze pytania.

Uważamy, że wycieczka była bardzo ciekawą lekcją z zakresu przedmiotów zawodowych. Dzięki niej mogliśmy przyswoić i rozszerzyć wiedzę, która jest niezbędna, aby uzyskać odpowiednie kwalifikacje.

Organizator wycieczki – Marzena Buchowska, opiekun – Elżbieta Kwaśna

powrót Drukuj