Nasza Malta - kurs językowy dla nauczycieli

Po wielomiesięcznych przygotowaniach nadszedł upragniony dzień wylotu na Maltę (i to nie tę w Poznaniu!), na której mieliśmy poszerzać i doskonalić znajomość języka angielskiego.

Startowaliśmy 3 lipca 2017 roku o godzinie 6.00, a w południe już byliśmy na miejscu. Od tego momentu zaczęła się nasza przygoda z językiem angielskim. Byliśmy zdani sami na siebie i musieliśmy dotrzeć do hotelu oddalonego od lotniska o około godzinę drogi.

Udało się to bez większych problemów, a naszym kolejnym wyzwaniem było zakwaterowanie się w języku angielskim. Nie było to takie łatwe.

Okolica wydała się ciekawa, więc z wielką ochotą ruszyliśmy w teren, aby ją poznać.

Nasze lekcje języka angielskiego odbywały się codziennie od godziny 9.00 do 14.00. Po każdych zajęciach obowiązywała nas praca domowa.

Pierwsze zajęcia polegały na przypisaniu nas do grupy o odpowiednim dla nas poziomie językowym. Wszystkie lekcje były prowadzone tylko i wyłącznie w języku angielskim. Bardzo szybko osłuchaliśmy się z nim i pochłanialiśmy nowy zasób słów.

W końcu nadszedł czas egzaminu sprawdzającego poziom opanowania ćwiczonego języka. Test egzaminacyjny zaliczyliśmy pozytywnie i uzyskaliśmy stosowne Certyfikaty.

Bardzo cennym doświadczeniem była międzynarodowa integracja. W naszej grupie byli mieszkańcy Brazylii, Rosji, Szwecji, Kolumbii, Hiszpanii i Słowacji. Nawiązaliśmy mnóstwo znajomości oraz wymieniliśmy ciekawe poglądy i  doświadczenia.

Po bardzo absorbujących zajęciach znaleźliśmy trochę czasu na odpoczynek, zwiedzanie i zajęcia sportowe. Tworzyliśmy bardzo zgrany zespół, w którym każdy pełnił określoną rolę. Tomasz Soszyński miał przypisaną rolę trenera i osoby aktywizującej grupę. Irmina Jaźwińska dbała o sprawy organizacyjne i logistyczne. Izabela Konieczna odpowiedzialna była za przygotowanie programu zwiedzania Malty.

Pierwsza wyprawa to zwiedzanie stolicy Malty – Valletty. Jest to najmniejsza ze wszystkich i zarazem najbardziej wysunięta na południe europejska stolica. Jej strome uliczki, widok z góry na morze, kolorowe balkony i monumentalna katedra tworzą idealne miejsce na spacer.

Naszym następnym celem było poznanie wysp Gozo i Comino.

Gozo jest wyspą o śródziemnomorskim uroku i jednocześnie rolniczym charakterze. To jedno z nielicznych miejsc, gdzie znajduje się piękna i zielona roślinność.

Mniejsza z wysp to Comino. Znajduje się na niej przecudowna Blue Lagoon. Wszystkie piękne widoki pozostaną długo w naszej pamięci.

Po dwóch tygodniach pobytu na Malcie - z dużym smutkiem, ale i z tęsknotą, wracaliśmy do domu. Co najważniejsze jednak, powróciliśmy bogatsi językowo, pełni pozytywnej energii i zapału do pracy.

Kurs został sfinansowany ze środków Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji realizującej projekt „Mobilność kadry edukacji szkolnej” Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) w sektorze Edukacja Szkolna współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Realizacja projektu opiera się na zasadach programu Erasmus+.

Swoje wrażenia z pobytu na Malcie opisali: Irmina Jaźwińska, Izabela Konieczna i Tomasz Soszyński.