Narodowe Czytanie również w Ratajczaku

Kolejna edycja Narodowego Czytania pod patronatem pary prezydenckiej odbyła się w naszym kraju 2 września. Akcja miała na celu promocję czytelnictwa i przypomnienie jednego z wybitnych polskich dzieł literackich. Zapoczątkował ją w 2012 roku prezydent Bronisław Komorowski.  W tym roku, w internetowym głosowaniu, wybrano do wspólnego czytania Wesele Stanisława Wyspiańskiego.

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Franciszka Ratajczaka w Kościanie Narodowe Czytanie odbyło się w piątek, 8 września, o godz. 9.45. Jego uczestnikami byli uczniowie klas maturalnych, nauczyciele i pracownicy szkoły.

Dyrektor Szkoły Pani Małgorzata Durek przeczytała list Prezydenta RP zachęcający do zorganizowania tej akcji. Następnie został wyświetlony film przybliżający treść oraz problematykę Wesela. Niepowtarzalny nastrój dramatu, czytając jego fragmenty, oddali: Dyrekcja Szkoły - Małgorzata Durek, Anna Ruszkiewicz i Grażyna Jankowska, oraz ks. Jakub Turek. Poza tym czytający Wesele w niezwykle barwny i mistrzowski sposób zaprezentowali wybrane sceny utworu, wcielając się z wielkim oddaniem w poszczególne postacie.

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa o życiu i twórczości Stanisława Wyspiańskiego, a całości dopełniła ciekawa dekoracja.