Lekcja w terenie przyszłych techników gazownictwa

W ramach zajęć warsztatowych uczniowie klasy 2 uczący się w zawodzie technik gazownictwa obserwowali wykonywanie prac na sieciach gazowych.

22 września 2016 r. na Placu Paderewskiego w Kościanie monterzy Rejonu Dystrybucji Gazu Kościan – Śrem wykonywali prace na czynnych sieciach gazowych niskiego ciśnienia.

Prace polegały na włączeniu sieci gazowej polietylenowej n/c PE dz 225 do sieci gazowej stalowej n/c dn 150 metodą balonowania - zamknięcia przepływu paliwa gazowego na sieci gazowej n/c dn 150 oraz wycięcia na istniejącej sieci gazowej stalowej n/c dn 200 trójnika dn 200/150/200 za pomocą urzynaczy rolkowych.

Dokonano także połączenia sieci gazowej n/c PE dz 225 z siecią gazową stalową dn 150 za pomocą obejmy siodłowej PE dz 225/160 z siecią stalową dn 150 za pomocą połączenia kołnierzowego PE/stal 160/150.

Monterzy Rejonu Dystrybucji Gazu Kościan - Śrem zapoznali uczniów z budową i działaniem urządzenia do zamknięcia przepływu paliwa gazowego – balonowania, na czynnej sieci gazowej, urządzeniem do cięcia sieci stalowej, działaniem aparatów powietrznych, procedurami i zasadami BHP obowiązującymi podczas pracy na czynnych sieciach gazowych.

Była to praktyczna lekcja nauki i poznania jednej z wielu prac, które wykonują monterzy.
Roman Gątowski
Sławomir Górny