Lekcja ćwiczeniowa z zakresu działalności ZUS

We wtorek, 31 maja, klasa I Technikum Ekonomicznego gościła panią Agnieszkę Cyprian, pracownika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Kościanie, która zapoznała młodzież ze strukturą i funkcjonowaniem ZUS  oraz  z dokumentami zgłoszeniowymi i rozliczeniowymi obowiązującymi w 2016 roku. Lekcja ćwiczeniowa miała na celu zapoznanie ze sposobem wypełniania druków. Po zajęciach w szkole, uczniowie udali się do budynku ZUS. Podczas pobytu  w  sali obsługi klienta poznali zasady obsługi klientów indywidualnych,  zasady archiwizacji  danych płatników składek, działanie platformy usług elektronicznych, a na zakończenie  dotarli do archiwum, w którym obejrzeli dokumentację ZUS  gromadzoną przez wiele lat.

Kierownik inspektoratu Marzena Gruchot omówiła zasady  podlegania ubezpieczeniom społecznym w zależności od posiadanego tytułu ubezpieczenia; uczniowie usłyszeli też o możliwości podlegania dobrowolnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu w oparciu o umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia w sytuacji zawarcia umowy o dzieło przez osobę nieposiadającą innego tytułu do ubezpieczenia.

Uczniowie mieli zatem okazję zapoznać się z pracą  instytucji. Dowiedzieli się również, jakie należy posiadać kwalifikacje, aby ubiegać się o miejsce pracy w ZUS.

Czy wiesz, że:

Początków współczesnego systemu ubezpieczeń społecznych na ziemiach polskich szukać należy pod koniec XIX wieku w ówczesnych Niemczech. Wydane z inicjatywy Ottona Bismarcka ustawy o ubezpieczeniu chorobowym, wypadkowym i rentowym były zalążkiem pierwszego w Europie systemu ubezpieczeń społecznych. Miał on charakter przymusowy, a jego koszty mieli solidarnie ponosić robotnicy i właściciele zakładów.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w 2015 r. skończył 81 lat. Powołanie tej instytucji do życia rozporządzeniem prezydenta Ignacego Mościckiego z 24 października 1934 r., poprzedzone zostało uchwaleniem przez Sejm RP w marcu 1933 r. tzw. ustawy scaleniowej, integrującej rozproszone dotąd systemy zabezpieczenia społecznego i było częścią ambitnego projektu modernizacji odrodzonego państwa polskiego.

ZUS przez 80 lat swojego istnienia był i pozostaje nadal instytucjonalną podstawą systemu ubezpieczeń społecznych. Zakład nie prowadzi własnej polityki finansowej i nie może samodzielnie ustalać wysokości składek lub świadczeń. Politykę w tym obszarze kształtuje Parlament w drodze ustaleń ustawowych.
Beata Witiuk