Kolejny projekt eTwinning - Gastronomic secrets

Właśnie skończył się projekt „Gastronomic secrets” realizowany przez uczniów naszej szkoły na platformie eTwinning od kwietnia 2017 r.
Jest ona miejscem, w którym szkoły z wielu krajów angażują się w projekty o różnorodnej tematyce. Każdy jest realizowany na tzw. Twinspace, miejscu udostępnionym dla danego projektu przez administratora platformy eTwinningLive. Najczęstszym językiem komunikacji jest angielski, ale można  współpracować w każdym innym, jeśli tylko znajdzie się partnera.

Tematyka projektu była związana z kulinariami, tradycyjnymi daniami regionalnymi i, oczywiście, gastronomicznymi sekretami. Zatem, w sposób naturalny wzięli w nim udział uczniowie obecnej klasy 3KW - Dawid Piotrowski, Julia Tomczak, Ewelina Chwaliszewska, Kamil Olejniczak, Ela Przybylska i Ania Mazurek, którzy zapewnili oprawę merytoryczną. Pomocą językową służyli  uczniowie klas 4TE i 4TGG.

 Termin rozpoczęcia projektu zbiegł się z przyjazdem naszych kucharzy z dwutygodniowych praktyk zagranicznych we Włoszech, co dodatkowo motywowało ich do efektywnych działań.

Uczniowie z Francji, Grecji, Włoch i oczywiście z ZSP w Kościanie przedstawiali tradycyjne potrawy i potrzebne do ich przygotowania składniki. Zaczęło się od tego, że nasi uczestnicy musieli założyć swoje konta na platformie projektowej. Było to warunkiem rozpoczęcia pracy.  Następnie zajęli się opracowaniem tzw. cover page, czyli strony tytułowej swojej części projektu. Zdecydowali się na zrobienie plakatu przedstawiającego potrawy z różnych regionów Polski. Nad całością prac czuwali Dawid i Kamil.

Kolejnym krokiem było przygotowanie prezentacji na temat tradycyjnej kuchni naszego regionu. Grupa projektowa szukała przepisów na przygotowanie typowych dań wielkopolskich oraz ilustrujących ich zdjęć. Zajęło to dużo czasu i energii, gdyż z bogatej oferty kulinarnej regionu trzeba było wybrać najciekawsze elementy i przedstawić w formie prezentacji. Wyzwaniem było chociażby tłumaczenie nazw niektórych dań na język angielski. Przysłowiową, stała się popularna nazwa zupy ziemniaczanej – „ślepe ryby” (!).

Następnym punktem projektu było przedstawienie sposobu przygotowania jednej tradycyjnej potrawy. Nasi kucharze zdecydowali się na gołąbki. Opracowali plakat przedstawiający składniki tego tradycyjnego dania i jego zdjęcie, a nasze wspaniałe kucharki - Ela, Ania i Julka, przygotowały film w angielskiej wersji językowej, na którym pokazały, jak należy je przygotować. Same były w nim aktorkami! Głównymi bohaterami były jednak gołąbki!

Kolejny krok to przygotowanie tzw. Food memories. Uczniowie mieli napisać krótkie teksty na temat swoich wspomnień związanych z kuchnią i jedzeniem. Mogły nimi być opisy zabawnych wydarzeń, ciekawych sytuacji, słowem wszystkiego, co pamiętali ze swoich kuchennych przeżyć z przeszłości. Realizacją tego etapu zajęli się uczniowie obecnych klas 4TE i 4TGG, którzy spisali swoje opowieści w języku angielskim, a następnie umieścili je na Twinspace projektu. Niektóre relacje są bardzo dramatyczne!

Realizacja projektu wymagała spędzenia dużej ilości czasu na przeszukiwaniu stron internetowych, dokonywaniu wyborów i opracowaniu materiałów.

Działania uczniów koordynowały dwie nauczycielki: stroną merytoryczną zajęła się p. Marzena Buchowska, stroną językową - p. Małgorzata Jaśniak.

Wszystkie materiały opracowane przez naszych uczniów można znaleźć poniżej i pod linkiem:

https://youtu.be/rDFz_ddZn8M

powrót Drukuj