Javani – wsparcie dla nastoletnich matek

Życie to najwspanialszy dar…

Życie jest szansą, schwyć ją.
Życie jest radością, próbuj ją.
Życie jest snem, uczyń je prawdą.
Życie jest wyzwaniem, zmierz się z nim.
Życie jest obowiązkiem, wypełnij go.
Życie jest cenne, doceń je.
Życie jest bogactwem, strzeż go.
Życie jest miłością, ciesz się nią.
Życie jest tajemnicą, odkryj ją.
Życie jest obietnicą, spełnij ją.
Życie jest hymnem, wyśpiewaj go.
Życie jest walką, podejmij ją.
Życie jest tragedią, pojmij ją.
Życie jest przygodą, rzuć się w nią.
Życie jest szczęściem, zasłuż na nie.
Życie jest życiem, obroń je.

(Matka Teresa z Kalkuty)

W ramach Klubu Porozmawiajmy, 18 kwietnia br. odbyło się spotkanie z inicjatorką fundacji Javani  Dorotą Napierałą, której towarzyszyła psycholog Małgorzata Konieczny.

Javani  jest fundacją powołaną z potrzeby serca. Osoby zaangażowane w jej działalność to ludzie, dla których życie stanowi najcenniejszy dar. Z organizacją współpracuje wiele osób: są to mediatorzy, prawnicy, pielęgniarki, sędziowie, doradcy zawodowi i… nie sposób wyliczyć. Pomimo swoich codziennych obowiązków starają się wspierać nieletnie matki, które często zostają pozostawione same sobie. Wsparcie osób doświadczonych, a przede wszystkim dorosłych, motywuje młode kobiety i przyszłe matki do walki o swoje jeszcze nienarodzone dzieci. Miłość i pomoc drugiej osoby może zdziałać wiele. Z takim właśnie przesłaniem przyjechały do naszej szkoły przedstawicielki fundacji Javani. Mediatorka Dorota Napierała przedstawiła specyfikę fundacji, wskazując na ogromną odpowiedzialność, która spada na osoby zaangażowane w życie innych. Psycholog Małgorzata Konieczny przedstawiła aspekty psychologiczno-społeczne. Prelegentki zachęcały naszych uczniów do podejmowania inicjatyw, do wspierania koleżanek, które w obliczu ciąży nie wiedzą, w jakim pójść kierunku, gdzie szukać pomocy. Optymizm, zaangażowanie w działalność fundacji Javani, a także przykład, że macierzyństwo może być „najwspanialszym cudem świata”, towarzyszą naszym Gościom każdego dnia. Właśnie bezinteresowność i miłość do drugiego człowieka dają osobom wspierającym fundację Javani siłę do obrony nowego życia.

Uczestnicy spotkania